تبلیغات

تصاویر | تازه‌ترین نماهای شگفت‌انگیز از دنیای بکر قطب جنوب

تصاویر | تازه‌ترین نماهای شگفت‌انگیز از دنیای بکر قطب جنوب

به گزارش خبرآنلاین وبه نقل از سیناپرس، گروهی از دانشمندان در مأموریتی که از سوی سازمان غیردولتی مدافع محیط‌زیست با نام سازمان صلح سبز (Greenpeace) برنامه‌ریزی‌شده است، عکس‌های عجیب و شگفت‌انگیزی از عمق آب‌های جنوبگان تهیه کرده‌اند. در نخستین سری از این عکس‌ها، زندگی شگفت‌انگیز متنوع و وافری در عمق تاریک یخ‌های قطبی مشاهده می‌شود.

در این مأموریت، آن‌ها توانستند شناورهای پیشرفته‌ای را از کشتی سازمان صلح سبز با نام «Arctic Sunrise» (به معنی طلوع آفتاب در شمالگان) به کار بگیرند و موفق به کشف زیستگاه‌های جدیدی در این بخش از کره زمین شوند. درواقع هدف اصلی از این مأموریت، کشف موجودات جدید و جمع‌آوری داده‌های مرتبط با آن است که به کمک آن‌ها بتوان به‌طور بیشتر و با حس قدردانی بهتری به اقیانوس قطب جنوب نگاه کرد.

هدف دیگر انجام این مأموریت، پشتیبانی و حمایت برای ایجاد بزرگ‌ترین منطقه حفاظت‌شده طبیعی در جهان عنوان‌شده است. این منطقه حدود ۱٬۸۱۲٬۹۹۱ کیلومترمربع را شامل می‌شود و پژوهشگران امیدوارند بتوانند ماهیگیری صنعتی را در آن ممنوع کنند.

امروزه نیاز به حفاظت از اقیانوس قطب جنوب شدیدا احساس می‌شود، چراکه گرم شدن شبه‌جزیره جنوبگان سریع‌تر از هر مکان دیگری در زمین رخ می‌دهد. کمیته بین‌المللی حفاظت از منابع دریایی قطب جنوب در جلسه‌ای که ماه اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۱۳۹۷) در استرالیا برگزار خواهد شد، در نظر دارد چنین پناهگاهی را در این اقیانوس ایجاد کند. این کمیته برنامه مذکور را در رأس فعالیت‌های خود قرار داده و با توجه به اهمیت آن، تلاش می‌کند زیستگاه‌های قطبی از نابودی نجات پیدا کنند.

دیوید هاربر (David Harbour) بازیگر و ستاره سریال علمی‌تخیلی آمریکایی «چیزهای غریب» (Stranger Things)، ماه گذشته از مسئولان سازمان صلح سبز پرسید که چگونه می‌تواند توجه عمومی جهانیان را نسبت به این موضوع یعنی نابودی زیستگاه‌های قطب جنوب جلب کند؛ آن‌ها هم به او اجازه دادند به گروهی پژوهشی که عازم قطب جنوب بود، ملحق شود و بر این کشتی پژوهشی سوار شود. مرکز پژوهشی سازمان صلح سبز هم‌چنین از او خواسته است که حداقل ۲۰۰هزار ری‌توئیت در شبکه‌های اجتماعی با موضوع پنگوئن‌ها داشته باشد و دیوید هاربر هم با موفقیت، این کار را انجام داد. هاربر همراه با چهره‌های دیگری مانند خاویر باردم و و الیسون سودول (Alison Sudol) ستاره تازه‌ترین فیلم از مجموعه هری پاتر با عنوان «جانوران فوق‌العاده» (Fantastic Beasts) در حال حاضر روی کشتی «آرکتیک سانرایز» در اقیانوس قطب جنوب هستند.

در حال حاضر انواع ستاره‌های دریایی (sea stars)، ستاره‌های شکننده (brittle stars)، ستاره‌های خورشیدی (sunstars)، زنبق‌های دریایی (Crinoids)، ستاره‌های قرمز درخشان و ستاره‌های سبدی (basket stars) در اقیانوس قطب جنوب زندگی می‌کنند.

۵۴۵۴

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار