تبلیغات

همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه دارو و درمان گسترش میابد

همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه دارو و درمان گسترش میابدبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در راس هیئتی به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، در خصوص بازدیدها و مذاکرات با همتای آذربایجانی در وزارتخانه های بهداشت و اقتصاد این کشور، گفت: با وزیر اقتصاد آذربایجان که رئیس کمیسیون همکاری های ایران و آذربایجان از طرف این کشور است، در سه زمینه درمان و حضور پزشکان و متخصصان ایرانی در برخی رشته ها به خصوص رشته هایی خاص نظیر پیوند و درمان های پیشرفته و همچنین دارو و امور پژوهشی بحث و تبادل نظر شد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه توریسم درمانی و همچنین تولید دارو در این کشور و صادرات آن، هم برای جمهوری آذربایجان و هم کشورهایی که آذربایجان با آنها تجارت آزاد دارد، مذاکرات مبسوطی صورت گرفت.

حریرچی در ادامه گفت: در این دیدار مقرر شد سیستم دارویی کارخانه قبلی که شامل 85 درصد داروی خوراکی که تولید مشترک ایران و آذربایجان خواهد بود، ادامه پیدا کند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در زمینه همکاری های آموزشی و پژوهشی مذاکرات متعددی صورت گرفت و مقرر شد که در همه آموزش های کوتاه مدت و تخصصی و فوق تخصصی، همکاری های مشترک داشته باشیم و خصوصا با توجه به مقتضیات منطقه برای سرطان و بیماری های غیر واگیر، پژوهش های وسیعی صورت پذیرد و در حوزه بیماری های عفونی به خصوص در مرزها اقدامات مشترکی انجام شود.

وی با اشاره به بازدیدی که از 2 کلینیک بزرگ این کشور داشت، گفت: به پیشنهاد طرف آذربایجانی مقرر شد 40 مطب، 20 تخت و 3 اتاق عمل و همچنین آزمایشگاه وسیع و جامعی با همکاری های مشترک راه اندازی شود و در شهرهای لنکران و گنجه نیز پیشنهاد همکاری های مشترکی مطرح شد.

حریرچی در پایان با اشاره به اینکه در هیئت اعزامی ایرانی، روسای دانشگاه های علوم پزشکی تبریز و ارومیه، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی و نمایندگانی از بیمارستان های خصوصی فعال تهران و تبریز حضور دارند، گفت: مقرر شد هفته آینده هیئت آذربایجان به سرپرستى شاهين مصطفايف وزير اقتصاد آن كشور جهت نهایی کردن مذاکرات انجام شده به تهران بیایند و امیدواریم افق جدیدی برای همکاری های مشترک بین دو کشور ایجاد شود.

انتهای پیام/

گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان در حوزه دارو و درمان

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار