تبلیغات

قیمت نفت به 68 دلار رسید

به گزارش افکارنیوز،

از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری می توان به کاهش عرضه ی این محصول توسط عربستان و تمایل این کشور به رساندن قیمت نفت به ۸۰ تا ۱۰۰ دلار، و همچنین کاهش میزان موجودی نفت خام در آمریکا اشاره کرد.

امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه با افزایشی ۳۴ سنتی (۰.۵ درصد) ۷۳.۸۲ دلار در بازار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۸ سنت (۰.۴ درصد) افزایش بشکه ای ۶۸.۷۵ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که دیروز نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت با رسیدن به قیمت ۷۳.۹۳ و ۶۸.۹۱ در هر بشکه به بالاترین حد خود از اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون افزایش یافته بود.

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که عربستان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت دنیا مایل به افزایش یافتن قیمت این محصول به ۸۰ تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه است. تحلیلگران این موضوع را نشانه ی آن می دانند که قرارداد کاهش تولید نفت اوپک که با هدف افزایش قیمت ها منعقد شده بود همچنان بدون تغییر اجرا خواهد شد. به اذعان گرگ مک کنا یکی از تحلیلگران اقتصادی، سعودی ها و همپیمانانشان در اوپک به بالا رفتن قیمت نفت احتیاج دارند تا بتوانند موقعیت مالی خود را بهبود ببخشند. همچنین، به گفته ی وی، دلیل دیگری که سعودی ها به افزایش قیمت نفت احتیاج دارند اصلاحات پرهزینه و پرشتابی است که آن ها در حال اعمال کردن در کشور خود هستند.

باید اشاره گردد که ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک و همپیمانان آن در ماه های اخیر باعث شده است که میزان کلی تقاضای نفت افزایش یافته و در نتیجه قیمت این محصول افزایش یابد. در این خصوص، سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کرده بودند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۱۷، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. علاوه بر این، در روز ۳۰ ام نوامبر سال ۲۰۱۷ اعضای اوپک به همراه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی قرارداد مزبور را تمدید کرده و تولید نفت را کاهش دهند.

افزون بر این، یگی دیگر از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری احتمال اعمال مجدد تحریم های اقتصادی توسط آمریکا علیه ایران است که ممکن است میزان عرضه ی نفت از خاورمیانه را کاهش دهد.

همچنین، بر اساس گزارش های رسمی منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در هفته ی منتهی به ۱۳ اپریل موجودی نفت خام آمریکا با ۱.۱ میلیون بشکه کاهش به مجموع ۴۲۷.۵۷ میلیون بشکه رسیده است. لازم به ذکر است که میانگین ۵ ساله ی موجودی نفت خام آمریکا ۴۲۰ میلیون بشکه است. برخی تحلیلگران بازار نفت پیش بینی کرده اند که قیمت این محصول تا پایان سال ۲۰۱۸ قابلیت این را دارد که ۱۵ درصد دیگر افزایش یابد.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار