تبلیغات

وعده مسکن اجتماعی دولت به فراموشی سپرده شد/ طرح جدید مجلس برای خانه دار شدن اقشار ضعیف

به گزارش افکارنیوز، وضعیت مسکن در طول سالهای گذشته رکود سنگین و بی سابقه ای را شاهد بوده و این در حالی است که مسئولان دولت به ویژه عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی مسکن مهر را طرحی مزخرف خوانده بودند و طرح مسکن اجتماعی را وعده دادند اما این وعده نیز تنها بر روی کاغذ باقیماند و عملی نشد.

این در حالی است که حالا مجلس برای مسکن مردم وارد عمل شده و به گفته رئیس کمیسیون عمران تدوین تامین مسکن اقشار ضعیف در مجلس در حال تدوین است.

محمدرضا رضایی‌کوچی در این خصوص می گوید: برای تامین مسکن دهک‌های پایین جامعه، کمیسیون عمران مجلس با همکاری مرکز پژوهش‌ها در حال تدوین طرحی با محوریت خانه‌دار کردن اقشار نیازمند است. بسیاری از اقشار جامعه توانایی سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم مسکن برای اخذ تسهیلات را ندارند، برای رفع مشکلات پیش روی این قشر از جامعه در تلاش هستیم تامین مسکن ارزان صورت بگیرد. کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش دوره بازپرداخت وام مهم‌ترین محورهای طرح پیشنهادی مجلس در راستای خانه‌دار کردن اقشار ضعیف جامعه است. رضایی‌کوچی ادامه داد: بی‌توجهی به انباشت تقاضا در بحث مسکن حباب فعلی نرخ‌ها را ایجاد کرده، از این رو غفلت از بازار مسکن دیگر به صلاح نیست.

وی افزود:  برای رفع مشکلات پیش‌روی این قشر از جامعه در تلاش هستیم تأمین مسکن ارزان صورت بگیرد. کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش دوره بازپرداخت وام مهم‌ترین محورهای طرح پیشنهادی مجلس در راستای خانه‌دار کردن اقشار ضعیف جامعه است

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر اینکه مجلس آماده همکاری با دولت برای ساماندهی وضعیت مسکن بویژه در بافت‌های فرسوده است، افزود: باید کارگروهی از دولت، مجلس و حتی بخش خصوصی تشکیل شود تا روند نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور سرعت بگیرد. نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به محدودیت‌های مالی دولت در مسیر نوسازی بافت‌های فرسوده و حتی بهبود وضعیت مسکن در تولید انبوه آن، گفت: دولت باید مشوق‌های مناسبی برای ورود بخش خصوصی و همچنین جلب مشارکت ساکنان در حوزه بهبود وضعیت مسکن و بافت فرسوده در نظر بگیرد، در غیر این صورت با توجه به محدودیت‌های مالی و بودجه‌ای دولت، امکان بهبود این شرایط فراهم نیست.

 وی معتقد است: قبل از بروز حادثه‌ای مشابه زلزله کرمانشاه باید محلات قدیمی کشور نوسازی شود، در غیر این صورت 2 برابر هزینه‌ای که در مسیر بهسازی بافت ناکارآمد خواهد شد به اسکان زلزله‌زدگان و حواشی آن پرداخت خواهد شد.

از سوی دیگر محتشم رئیس سابق انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: تسهیلات خرید مسکن در استان تهران جوابگو نیست و دولت باید زمینه‌ساز افزایش تولید در این بازار شود. 

وی  با بیان اینکه در بخش اجاره مسکن و افزایش میزان تقاضا قیمت اجاره از حالت عادی خارج می‌شود، اظهار کرد: دولت باید سعی کند با اجرای سیاست‌های مناسب مانع افزایش قیمت اجاره در این بازار شود. 

محتشم در خصوص  پرداخت تسهیلات خرید مسکن، گفت: دولت با تسهیلاتی که پرداخت می‌کند زمینه افزایش تولید و ساخت و ساز در این بازار را فراهم می‌کند. محتشم تصریح کرد: با توجه به اینکه میزان تسهیلات خرید مسکن در شهرستان‌ها و واحد‌های کوچک‌متراژ کافی است اما این میزان تسهیلات در شرایط فعلی برای شهر تهران قابل توجه نیست. بنا به این گزارش، پس از سپری شدن حدود 5 سال از عمر دولت روحانی، وزارت راه‌و‌شهرسازی هیچ اقدام عملی در جهت ساخت‌و‌ساز مسکن با طرح جدید نکرده است و این موضوع باعث شده تا میزان عرضه اکنون نسبت به تقاضا کم شود و قشر کم‌درآمد جامعه نتواند براحتی خانه‌دار شود.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار