تبلیغات

شکست نفتی عربستان از ایران

به گزارش افکارنیوز،

دهارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، امروز اعلام کرد: ایران در سه ماهه نخست سال مالی جاری به دومین تامین کننده نفت هند تبدیل شد. 

ارائه تخفیف از سوی ایران به پالایشگاه‌های نفت هند باعث شده است که آنها به سمت خرید هرچه بیشتر نفت از ایران روی بیاورند. 

پرادهان اعلام کرد: هند دومین مشتری نفت ایران پس از چین محسوب می‌شود و این کشور در ماه‌های آوریل تا ژوئن 5.67 میلیون تن معادل روزانه 457 هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است. 

وی آمار مدت مشابه سال گذشته را ارائه نداد اما براساس آمار جمع‌آوری براساس رویترز هند در مدت مشابه سال گذشته میلادی روزانه 279 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده بود که آمار کنونی نشان دهنده افزایش 63 درصدی خرید نفت ایران توسط پالایشگا‌ه‌های هندی است. 

سال گذشته میلادی پالایشگاه‌های دولتی هند که 60 درصد ظرفیت پالایش نفت در این کشور را در اختیار دارند در اعتراض به عدم واگذاری طرح توسعه میدان گازی فرزاد B به طرف هندی خرید نفت از ایران را کاهش دادند. 

وزیر نفت هند گفت: در سال مالی 2017- 2018 پالایشگاه‌های نفت در هند مجموع 9.8 میلیون تن نفت از ایران وارد کردند که نسبت به سال قبل از آن 25 درصد کاهش داشته است. 

با توجه به اینکه ایران به مشتریان هندی پیشنهاد حمل رایگان نفت و مهلت دو ماهه اعتباری برای پرداخت پول نفت ایران را دادند پالایشگاه‌های هند واردات نفت از ایران را تقریبا دو برابر کرده‌اند. 

بنا به گفته وزیر نفت هند در سه ماه نخست سال مالی جاری عراق همچنان بزرگترین تامین کننده نفت هند بود و 7.27 میلیون تن نفت به هند صادر کرد. عربستان نیز در این مدت 5.22 میلیون تن نفت به هند فروخت. 

پرادهام بدون اشاره به تصمیم هند در قبال فشارهای آمریکا گفت: پالایشگاه‌های نفت در این کشور نفت خود را از منابع مختلفی تامین می‌کنند که تنها عوامل فنی و اقتصادی در این روند تاثیرگذار خواهد بود. واردات نفت ایران توسط هند در ماه ژوئن نسبت به ماه می 16 درصد کاهش داشته است که نشان دهنده اقدام پالایشگاه‌های هندی در کاهش واردات نفت از ایران در راستای تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار