تبلیغات

عالم اهل سنت لبنان: ایران هزینه حمایت از مقاومت را می پردازد

شیخ «ماهر عبدالرزاق» رئیس «جنبش اصلاح و وحدت» و از علمای اهل سنت لبنان با اشاره به تحریم های اقتصادی آمریکا گفت که ایران هزینه حمایت از گروه ها و کشورهای محور مقاومت خصوصا فلسطین را می پردازد.

به گزارش ایرنا، وی عصر سه شنبه پس از دیدار با «محمدجلال فیروزنیا» سفیر ایران در بیروت و گفت و گو با او درباره مسائل داخلی و منطقه ای، به خبرنگاران گفت: ایران قدرت بازدارنده امت اسلامی در برابر دشمن آمریکایی صهیونیستی است.

شیخ عبدالرزاق همچنین عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را خیانت به امت اسلامی و مقدسات آنها دانست و گفت: این عادی سازی روابط خفت بار، قدرت و صلابت و مقاومت ما را در برابر صهیونیست ها افزایش می دهد.

وی از ملت های عرب خواستار تا فرایند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را ناکام کنند و از جنبش های مقاومت فلسطین و لبنان به عنوان قدرت و عزت امت عربی و اسلامی حمایت کنند.

شیخ عبدالرزاق، تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه را تجاوز به تمام جهان عرب و اسلام خواند و خواستار حمایت مالی و تسلیحاتی از مقاومت غزه شد.

عالم اهل سنت لبنان همچنین درباره روند تشکیل دولت لبنان گفت: ملت نمی تواند بیشتر منتظر بماند یا دولت وحدت ملی فراگیر و بدون مستثنا شدن کسی تشکیل شود یا نخست وزیر از تشکیل دولت انصراف دهد.
وی افزود: اگر انتخابات انحصار در طوایف را از بین برد پس باید این مساله در تشکیل دولت نیز رخ دهد.

شیخ عبدالرزاق از «میشل عون» رئیس جمهوری و «نبیه بری» رئیس پارلمان خواست تا مداخله کنند و جلوی به تاخیر انداختن تشکیل دولت را که لبنان و اقتصاد آن را نابود می کند، بگیرند.

وی افزود: هیچ گرهی در تشکیل دولت وجود ندارد بلکه تنها در دادن حق به حق دار و شناسایی دیگران عناد وجود دارد.

«سعد الحریری» حدود پنج ماه و نیم پیش پس از کسب حمایت اکثریت پارلمان جدید لبنان از سوی «میشل عون» رئیس جمهوری به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه معرفی شد اما وی تاکنون نتوانسته این ماموریت را به نتیجه برساند.

تازه ترین اختلاف در مسیر تشکیل دولت، درباره سهمیه وزیران سنی در کابینه است.

برخی معتقدند از آنجایی که جریان المستقبل به رهبری الحریری تمامی 27 کرسی نمایندگان سنی در پارلمان لبنان را کسب نکرده، نباید سهمیه وزیران سنی به این جریان به طور کامل اختصاص یابد.

6 تن از نمایندگان سنی که خود را «سنی های مستقل» می خوانند و از منتقدان سیاسی الحریری محسوب می شوند با تشکیل فراکسیونی خواهان اعطای یک کرسی وزارتی به خود هستند؛ خواسته ای که الحریری با آن مخالفت کرده است.

حزب الله لبنان نیز از خواسته این نمایندگان دفاع کرده است و تا زمان تعیین تکلیف خواسته آنها از معرفی اسامی وزیران خود در کابینه خودداری کرده است.

الحریری روز سه شنبه حزب الله را متهم کرد که تشکیل دولت را به تعطیلی کشانده است. وی گفت: از همان ابتدا واضح و آشکار به حزب الله مخالفت خودم را با وزیر شدن سنی های 8 مارسی اعلام کردم.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار