تبلیغات

مخالفت هلند با تشکیل ارتش اروپایی

مارک روته، نخست وزیر هلند، یکی از اعضای اتحادیه اروپا، با ایده تشکیل «ارتش اروپایی» که از سوی امانوئل ماکرون مطرح و از سوی آنگلا مرکل حمایت شد، مخالفت کرد و گفت تا زمانی که ناتو هست اروپا نیازی به تشکیل ارتش مشترک ندارد. او گفت این ایده برای هلند در اولویت قرارندارد و اعلام کرد «هسته اصلی دفاعی اروپا» همچنان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواهد ماند.

دولت پرتغال هم با ایده تشکیل ارتش اروپایی امانوئل ماکرون مخالفت کرده است.

به گزارش یورونیوز کارشناسان می گویند اختلافات در این زمینه در نشست بعدی رهبران اروپایی، در ماه دسامبر، می تواند چالش برانگیز باشد. چرا که دو تن از قدرتمندترین رهبران اروپایی، آلمان و فرانسه خواهان تشکیل چنین ارتشی هستند. آنگلا مرکل نه تنها از ایده تاسیس ارتش اروپایی ماکرون استقبال کرد بلکه در سخنرانی خود در پارلمان اروپا اعلام کرد که اروپا باید یک شورای امنیت مختص خود داشته باشد.

همزمان جمعه مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای افراطی اتحاد ملی، اعلام کرد که نیازی به تشکیل ارتش اروپایی نیست. مارین لوپن که حزبش بطور سنتی یکی از اصلی ترین متحدان ناسیونالیست های آمریکا محسوب می شود، در زمان انتخابات آمریکا حمایت های زیادی از دونالد ترامپ کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام این ایده از سوی امانوئل ماکرون در چندین توییت نوشت که با تشکیل چنین ارتشی مخالفت جدی دارد و اعلام کرد که ارتش اروپایی ماکرون می خواهد در مقابل « آمریکا، چین و روسیه» بایستد. دونالد ترامپ پیشنهاد تشکیل ارتش اروپایی از سوی رییس جمهور فرانسه را توهین آمیز خوانده بود.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار