تبلیغات

روحانی: روند کاهش و مهار تورم را ادامه می‌دهیم

رئیس‌جمهور گفت: تا حد امکان در ماه‌های بعد هم روند کاهش و مهار تورم را ادامه می‌دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور رئیس جمهوری در دیدار با جمعی از وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان کشوری و لشکری به مناسبت میلاد با سعادت نبی‌اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با تبریک این روز به همه مسلمانان جهان و ملت ایران، اظهار داشت: میلاد پیامبر اسلام (ص) بهترین و والاترین تولد در تاریخ بشریت است؛ شخصیتی در این روز به دنیا آمد که جهان را منقلب و متحول کرد و مردم آثار وجودی آن بزرگوار را تا قیامت در جهان شاهد خواهند بود.

وی با تأکید بر اینکه باید دین پیامبر(ص) و مذهب امام صادق(ع) را با بیانی برای مردم بیان کنیم که عاشق اسلام شوند، گفت: معنویت، برهان و استدلال اسلام همه را جذب کرده و به سمت خودش می‌کشاند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اعماق معارفی که پیامبر(ص) برای جامعه به ارمغان آورد توسط امام باقر(ع) که شکافنده همه علم‌ها و دانش‌های اسلامی بودند، برای مردم تبیین شد، خاطرنشان کرد: در دوران امام صادق(ع) سخنگوی اسلام زیاد شد و در هر گروهی، یک نفر به عنوان سخنگوی اسلام غالبا سخنانی ناروا، غیردقیق و نادرست بیان می‌کرد؛ اما آن صدای صادقی که نهایتا به گوش مسلمان‌ها و جهانیان رسید، صدای امام صادق(ع) بود.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: آن امامی که سخن راستین پیامبر(ص) و اسلام را توانست برای مردم تشریح کند، امام صادق(ع) بود.

وی با تأکید بر اینکه امام صادق (ع) اصول اسلامی را حفظ و راه اجتهاد را تبیین کرد، گفت: در صورتی در خط نبوت مصلحت الهی محقق می‌شود که به دنبال آن یک اجتهاد درست جایگزین شود؛ یعنی گروهی بتوانند همان مطالبی که پیامبر، انبیاء و ائمه هدی(ع) گفتند را با اجتهاد دقیق وابسته به شرایط، نیاز و خصوصیات زمان تبیین کنند.

رئیس جمهور، ضرورت اجتهاد پویا را با توجه به تفاوت‌های زمان کنونی با گذشته حائز اهمیت دانست و افزود: باید اصول اجتهاد را حفظ کنیم اما در عین حال پویا باشیم و امام صادق(ع) این راه را به خوبی تبیین کرده و به ما نشان دادند.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به ورود دین مبین اسلام به ایران، گفت: اسلام از آغاز با زور و بگیر و ببند همراه نبوده است، در ایران همه داوطلبانه مسلمان شدند و در شمال، شرق و شمال شرق ایران لشکری وجود نداشت و مردم این مناطق خودشان مسلمان شدند و تنها در بخشی لشکر اسلام آمد و بعد از آن هم اسلام به شرق، غرب و عالم توسعه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از مناطق، مردم با عشق این مذهب و دین را درک کردند، تصریح کرد: نباید به گونه‌ای اقدام کنیم که مردم از دین و مذهب، بیزار شوند؛ دین اسلام را برای مردم سخت نکنیم و آن را درست و منطبق با نیاز مردم تبیین کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به تحریم و فشار دشمنان و شرایط سخت مردم، اظهار داشت: خبر خوش این است که در ماه آبان نسبت به ماه‌های قبل، تورم یک ماهه یک سوم شد؛ پیش‌بینی هم این بود که اگر درست عمل کنیم، باید از ماه آبان تورم به تدریج شروع به سیر نزولی کند و تا حد امکان در ماه‌های بعد هم روند کاهش و مهار تورم را ادامه می‌دهیم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به سفر اخیر هیئت دولت به استان آذربایجان غربی و تأکید بر اینکه مردم ما مردمی صبور و خوب هستند، افزود: مردم علی‌رغم گرانی و اینکه در فشار و مضیقه هستند، اما از روی بزرگواری، لطف و احترام، کسی اعتراضی به زبان نیاورد و البته این برای من خیلی سنگین بود.

وی با بیان اینکه مردم هنگامی که می‌فهمند دولت برای رفع مشکلات تلاش خود را در حد توانش انجام می‌دهد، این احساس و واکنش را دارند، گفت: امروز برخی جناح‌بندی‌های عجیب و غریب در کشور وجود دارد که می‌خواهند همه مشکلات را گردن یک عده خاص بیندازند و یا صرفا بگویند که دولت خوب کار نکرد.

رئیس جمهور با اشاره به تک‌رقمی شدن نرخ تورم در دولت یازدهم، ادامه داد: این دولت، همان دولت یازدهم و این ملت، همان ملت است؛ آن موقع شرایط بهتر و امید به آینده بیشتر بود اما امروز شرایط یک مقدار سخت شده است و مردم به دلایلی نسبت به آینده نگرانی‌هایی دارند.

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: اگر نگرانی نسبت به آینده رفع شود و بتوانیم در عمل بار را از دوش مردم به گونه‌ای برداریم که آنها احساس کنند قدم به قدم، شرایط خوب می‌شود؛ مردم تحمل می‌کنند و از این مقطع عبور خواهیم کرد.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار