تبلیغات

اعتراض و سرکوب به سبک فرانسوی‎ها!

مردم فرانسه به‏‏‎ویژه پاریس از یک هفته پیش، در اعتراض به سیاست‎های دولت برای افزایش قیمت بنزین، دست به تظاهرات زده‎ و پلیس را به دردسر انداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرانسه به اعتراضات خیابانی عادت دارد و هربار مسئله‌ای به مذاق مردم خوش نیاید، برای خلاصی از آن با چند پلاکارد و البته چند جمله شعار راهی خیابان‌ها می‌شوند.

اعتراض و سرکوب به سبک فرانسوی‎ها!

برای مثال دیروز شهر پاریس به طور همزمان شاهد برگزاری ۲ تظاهرات بود که یکی در نقد سیاست‌های دولت بود و دیگری علیه خشونت جنسی.

این میان، یک رویداد ورزشی هم جریان داشت و در مواجهه با هر ۳ موضوع، درمجموع ۳ هزار پلیس برای کنترل امور راهی خیابان‌ها شدند.

اما، این بار ظاهراً شعارهای «ماکرون دزد» و «ماکرون باید برود» که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین سر داده شد؛ چندان به مذاق «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری جوان فرانسه خوش نیامد که در یک پیام توییتری ۳ بار از کلمه «شرم بر شما» خطاب به معترضین استفاده کرد.

وی در این باره نوشت: از نیروهای امنیتی بابت شجاعت و عملکرد حرفه‌ای متشکرم. اما شرم بر آنهایی که به پلیس حمله کردند. شرم بر آنهایی که نسبت به شهروندان و روزنامه‌نگاران خشونت به خرج دادند. شرم بر آنهایی که به دنبال ترساندن نمایندگان منتخب مردم بودند. در فرانسه هیچ جایی برای خشونت‌ها وجود ندارد.

تظاهرات ضد دولتی در فرانسه سراسری بود و در مجموع ۱۰۶ هزار نفر در آن مشارکت داشتند اما شمار آنهایی که پاریس به ویژه خیابان معروف شانزه‌لیزه و اطراف برج ایفل را اشغال کرده بودند؛ به بیش از ۸ هزار نفر می‌رسید.

نتیجه آنکه ۱۳۰ نفر بازداشت شدند که ۶۹ نفر آنها پاریسی بودند. ۲۴ نفر نیز زخمی شدند که ۵ نفر از آنها نیروی پلیس هستند.

معترضین هم جلیقه‌های زرد شب‌رنگ به تن دارند که نماد رانندگان است و همه راننده‌های فرانسوی در اطاعت از تدابیر امنیتی، یک عدد از آنها را در خودرو خود نگه می‌دارند.

اما ابعاد تظاهرات دیروز شنبه در مقایسه با تظاهرات شنبه هفته گذشته، کوچک بود. در تظاهرات قبلی، شمار تظاهرات‌کنندگان ۲۸۲ هزار نفر بود، زخمی‌ها ۶۰۰ و ۲ نفر نیز کشته شدند.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار