تبلیغات

عجایبی از سیستم گردش خون بدن که جانتان به آن بسته است+ فیلم

یکی از سیستم‌های درونی بدن که حیات بدن وابسته به آن است، سیستم گردش خون نام دارد، مجموع طول همه رگ‌های بدن انسان برابر با ۱۰۰  هزار کیلومتر ‏(۶۰ هزار مایل) می‌شود که دو و نیم برابر دور زمین است.

عجایب سیستم گردش خون بدن که جانتان به آن بسته است+ فیلم/ حقایقی از سیستم گردش خون بدن که جانتان به آن بسته است+ فیلم

خون اکسیژن و مواد مورد نیاز بدن را به بخش‌های مختلف می‌رساند و سلول‌های بدن به وسیله مواد موجود در خون به عملکرد خود ادامه می‌دهند، افزون بر این سیستم گردش خون نقش جمع آوری کننده مواد زائد و انتقال آنها به اعضای تصفیه کننده بدن را نیز دنبال می‌کند.

سیستم گردش خون از پمپاژ خون در قلب کار خود را آغاز می‌کند و به مویرگ‌های خونی ختم می2شود و از سرخرگ، سیاهرگ، مویرگ تشکیل شده است و دو نوع سیستم گردش خون کوچک و بزرگ داریم.

عجایب سیستم گردش خون بدن که جانتان به آن بسته است+ فیلم/ حقایقی از سیستم گردش خون بدن که جانتان به آن بسته است+ فیلم

در گردش خون کوچک، مسیری حرکتی خون از بطن راست آغاز و در نهایت به دهلیز چپ برمی‌گردد، در گردش خون کوچک، خون تیره که بازگشتی از اعضای بدن که حاوی دی اکسیدکربن به خون روشن حاوی اکسیژن تبدیل می‌شود و پس از آن رگی به نام سرخرگ ششی خون تیره را از بطن راست به شش‌ها منتقل می‌کند و پس از تبادل گاز در شش‌ها، خون روشن حاوی اکسیژن به کمک رگی به نام سیاهرگ ششی وارد دهلیز چپ می‌شود.

گردش خون بزرگ از بطن چپ آغاز و در نهایت به دهلیز راست برمی‌گردد و در مسیر گردش خون بزرگ، خون روشن اکسیژن دار از بطن چپ وارد رگی به نام آئورت می‌شود و به بافت‌ها می‌رود و در بافت‌ها تبادل گاز و مواد انجام می‌شود و پس از تبادلات انجام شده خون به دلیل  دی اکسید کربن تغییر رنگ می‌دهد و تیره می‌شود و در نهایت خون تیره از راه سیاهرگ به دهلیز راست برمی‌گردد.

در اینجا فیلمی جالب از عملکرد سیستم گردش خون بدن مشاهده می کنید که شاید برای بسیاری از ما تصور این تعداد رگ های خونی غیر قابل باور باشد.

لازم به ذکر است؛ حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، قصد دارد هر هفته پنج شنبه عملکرد سیستم‌های بدن یا جراحی‌ها و آسیب‌های دلخراش اعضای بدن ناشی از تصادفات را در قالب فیلم و تصویر به مخاطبان نشان دهد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار