تبلیغات

فرماندهی حضرت امام(ره) بر ارتش قبل از انقلاب بر قلوب نیروهای ارتش بود

فرماندهی حضرت امام(ره) بر ارتش قبل از انقلاب بر قلوب نیروهای ارتش بودبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، علی حاجیلو فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب نزاجا امروز  اظهار کرد: از سال ۱۳۳۷ با آغاز مبارزات شهید سپهبد قرنی و بازداشت و اخراج وی از ارتش، فعالیت‌های انقلابی در ارتش شکل گرفت تا اینکه در ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ با حضور و رژه همافران نیروی هوایی در محضر امام خمینی (ره) در تهران، در اصل، کمر طاغوت شکسته شد.

وی افزود: در شب ۲۱ بهمن که شورای عالی ارتش تشکیل شد، این نتیجه حاصل گشت که بدنه ارتش نباید در مقابل مردم بایستد و این بی‌طرفی ارتش و همچنین اعلام آن به طور رسمی از رادیو و تلوزیون باعث شد که بلافاصله مردم صدا و سیما را تصرف کرده و انقلاب را به پیروزی برسانند.

حاجیلو ادامه داد: نقش روحانیت و ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی یک نقش راهبردی است و قابل چشم‌پوشی نیست.

وی افزود: به موضوع ارتباط حضرت امام (ره) با بدنه ارتش، به طور کامل در کتابی با عنوان «ارتش و انقلاب» پرداخته شده و نخستین قربانی ترور، شهید امیر سپهبد قرنی، نخستین رئیس ستاد کل ارتش است که از سال ۱۳۳۷ به واسطه ارتباط با حضرت آیت الله طالقانی، آقایان میلانی، دکتر تولیت و شریعت با حضرت امام (ره) مورد غضب رژیم بود و از همان زمان، با وجود داشتن پست ریاست اداره دوم یا همان معاونت اطلاعات کل ارتش شاهنشاهی به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت.

حاجی‌لو گفت: به واسطه هسته‌های مقاومتی که در داخل ارتش تشکیل شده بود و افرادی، چون شهیدان بزرگوار رحیمی، فکوری، صیاد شیرازی و شهرام‌فر به مبارزه می‌پرداخته و این بزرگان با شهید بهشتی نیز در ارتباط بوده‌اند و نیز ارتباطی که بین بدنه ارتش و مجموعه نیرو‌های مرتبط با امام تشکیل شده بود باعث می‌شد که اخبار و اطلاعیه‌های امام خمینی (ره) به سرعت در بین نیرو‌های ارتش پخش و توزیع شود.

مقام ارشد نظامی ارتش در منطقه شمالغرب گفت: نخستین نفری که به پیام حضرت امام (ع) برای ترور حسن‌علی منصور با این عنوان که به این خائن مملکت اجازه نفس کشیدن ندهید و در ماجرای کاپیتولاسیون لبیک گفت، یکی از نیرو‌های گارد شاهنشاهی بود و به عبارتی می‌توان گفت که فرماندهی حضرت امام (ره) بر ارتش قبل از انقلاب، بر قلوب نیرو‌های ارتش بود هر چند که فرماندهی رژیم طاغوت بر شکل و ساختار ظاهری ارتش وجود داشت.

وی یادآور شد: زمانی‌که از حضرت امام (ره) در اوایل سال ۱۳۵۷ سؤال می‌کنند که با وجود این ارتش تا دندان مسلح شما چطور وعده پیروزی برای انقلاب می‌دهید، ایشان در پاسخ می‌فرمایند «ارتش با ماست و هم‌گام مردم است» و بنابراین شاهد هستیم که از سال ۱۳۳۷ با آغاز مبارزات شهید سپهبد قرنی، بازداشت و اخراج وی، فعالیت‌های انقلابی در ارتش شکل می‌گیرد.

حاجیلو در خصوص اعلام بی‌طرفی از جانب ارتش در ۲۱ بهمن ۵۷ گفت: هر چند ارتش اعلام بی‌طرفی کرد، اما در اصل این موضوع حمایت از حرکت مردم و حمایت از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) بود و همین امر باعث سقوط کامل رژیم پهلوی شد و در طول بحبوحه انقلاب، آمریکا تمام سعی خود را کرد تا با سرکوب گسترده مردم، آن هم به دست ارتش، بین مردم و ارتش فاصله ایجاد کرده و آن‌ها را از هم دور کند که موفق نشد و پیوستن ارتش به مردم با اعلام بی‌طرفی نقش بسیار مهمی را در پیروزی انقلاب داشت.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب، تصریح کرد: آمریکا تمام سعی خود را کرد که انقلاب به پیروزی نرسد که به هدف خود نرسید.

حاجیلو اضافه کرد: آمریکا بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اقدامات بعدی را آغاز کرد که نخستین آن‌ها بحث گروه‌های تجزیه طلب در کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و ترکمن‌صحرا بود که در صورت موفقیت آنها، انقلاب از هم می‌پاشید و یا از مسیر خود منحرف می‌شد، در آن زمان تنها نیروی مسلحی که وجود داشت غالباً نیروی زمینی ارتش بود و از همان چند روز اولی که پیروزی انقلاب می‌گذشت، نیروی زمینی ارتش وارد عمل شد.

وی گفت: نکته جالب این است که برخی از یگان‌ها بدون اینکه دستوری دریافت کرده باشند وارد عرصه شدند و دفع فتنه کرده و در مقابل زیاده‌طلبی آن‌ها ایستادند، این موضوع آمریکا را به این نتیجه رساند که با وجود ارتش نمی‌تواند به اهداف خود برسد و همین مطلب باعث طرح موضوع انحلال ارتش شد که آن هم با درایت و هوشمندی حضرت امام (ره) این طرح نیز شکست خورد و ایشان فرمودند که «ارتش باید بماند».

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمالغرب نزاجا افزود: راهبرد نظامی کلانی که حضرت امام (ره) در آن مقطع زمانی اجرا کرد، حفظ ارتش و نامگذاری ۲۹ فروردین به عنوان روز ارتش، تشکیل سپاه پاسدران انقلاب اسلامی در ۲ اردیبهشت و تشکیل بسیج مستضعفین در ۵ آذر ماه بود که این راهبرد ویژه برای بسیاری از کارشناسان نظامی قابل فهم نبوده و نیست.

منبع:فارس

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار