تبلیغات

گام اول مراقبت سلامت، توانمندسازی است/ در دنیا با مسئله سالمندی جهانی روبه‌رو هستیم

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کنگره کشوری آموزش و توانمندسازی بیمار، با تاکید بر شناسایی و پرورش پرستاران برای فعالیت در حیطه آموزش به بیمار، آموزش و توانمندسازی مردم را گام اول مراقبت در حوزه سلامت برشمرد.

حضرتی در نخستین کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این همایش، اظهار کرد: آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت است.

سال ۲۰۳۰ از هر ۴ نفر یک نفر سالمند خواهد بود

حضرتی تصریح کرد: در حال حاضر در دنیا با مسئله سالمندی جهانی روبه‌رو هستیم و در سال ۲۰۳۰ از هر ۴ نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۹ درصد جمعیت، سالمند است و این جمعیت به زودی تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد، بیان کرد: در ۳۰ سال آینده مهمترین معضل جامعه سالمندی است که اگر اکنون به فکر نباشیم، دچار مشکلات زیادی می‌شویم.

کشور در مرحله پنجره طلایی قرار دارد

حضرتی با بیان اینکه امید به زندگی افزایش یافته و میزان زاد و ولد نیز کاهش یافته است، افزود: این امر یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای تعادل جمعیت است. کشور ما اکنون در مرحله پنجره طلایی قرار دارد یعنی زمانی که بیشترین نیروی جوان را دارا است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرد: اگر ۳۰ سال پیش برای این دوران برنامه‌ریزی کرده بودیم، اکنون با مشکلات حوزه جوانان همچون بیکاری رو به رو نمی‌شدیم.

وی با اشاره به اینکه ساختار خانواده نیز تغییر یافته و وابستگی‌های خانوادگی کاهش پیدا کرده است، گفت: خانواده‌ها تک فرزند شده و تعداد مراقبان در خانواده نیز محدود شده است.

در ۳۰ سال آینده که نیروی جوان کم می‌شود

 حضرتی تصریح کرد: در ۳۰ سال آینده که نیروی جوان کم می‌شود، باید آموزش خودمراقبتی و توانمندسازی مردم با جدیت پیگیری شود تا از حجم مشکلات دوران سالمندی کم شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: با افزایش سن، بیماری‌ها هم افزایش می‌یابند. در این راستا، با این ظرفیت تخت‌های بیمارستانی محدود، مردم باید با آموزش خودمراقبتی توانمند شوند.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی شده است در سال ۲۰۴۰، ۲۱ درصد جامعه فرزندی نداشته باشند و ۴۹ درصد یک تا ۲ فرزند داشته باشند، تصریح کرد: زنان سالمند، چون در سطح پایین تری از اقتصاد و سلامت قرار دارند با مشکلات ویژه‌ای در این حوزه روبه رو هستند.

حضرتی با بیان اینکه انتظارات مردم از خدمات درمان تغییر کرده است، اظهار کرد: در ۱۰ سال آینده سیستم نظام سلامت با امروز متفاوت است و مردم به سمت دریافت خدمات درمانی و مراقبتی در منزل گرایش پیدا می‌کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت بیان کرد: اگر بهترین جراحی‌ها انجام شود، اما مراقبت‌های پرستاری آن کافی نباشد این کار ناقص خواهد ماند و به سرانجام مطلوبی نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌های سازمان WHO سیستم‌های درمانی باید به سوی سیستم‌های بهداشتی قوی و سرمایه‌گذاری در این حیطه بروند، یادآور شد: شناسایی و توانمندسازی پرستاران برای آموزش به مردم کار بسیار خوبی بود که انجام شد و برپایی چنین همایش‌هایی نشان‌دهنده مدیریت صحیح است.

حضرتی با بیان اینکه به حداکثر رساندن و تامین نیروی پرستاری، لازمه توسعه آموزش به بیمار است، تاکید کرد: ایجاد مشارکت بین پرستاران و سازمان‌های بین بخشی حوزه سلامت دسترسی عادلانه مردم را تامین می‌کند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه افزود: به دنبال اجرای ماده ۱۱ سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و منشور حقوق بیمار، آموزش به بیمار به معاونت پرستاری سپرده شده است و این امر مشارکت بیشتر پرستاران کشور را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل ابلاغی آموزش سلامت به گیرنده خدمت مشتمل بر ۶ ماده و ۱۰ تبصره با هدف ارتقای سطح سلامت در دستور کار قرار دارد، گفت: این دستورالعمل در ۴ حیطه به ۲ پذیرش، حین بستری، حین ترخیص و پیگیری پس از ترخیص ارائه شده است.

حضرتی در پایان، نقش پرستاران آموزش دیده در تعیین اولویت‌های آموزشی به بیماران، اجرا و پایش این آموزش‌ها را کلیدی خواند و تصریح کرد: رابط آموزش سلامت و شاخص‌های نظارت بالینی آماده شده و اثربخشی این آموزش‌ها پایش می‌شود.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار