تبلیغات

چرا خداوند نعمت‌ها را به مشرکان و منافقان می‌دهد؟

آیت‌الله سبحانی گفتند: عذاب، همیشه با آتش همراه نیست و خسران نیز می تواند نوعی عذاب سخت باشد؛ یعنی کسی که فرزند و مالی جمع آوری و زیاد می کند اگر در آینده آنها را از دست داد، قطعا عذابی بزرگ به او وارد شده است.

به گزارش «شیعه نیوز»، آیت‎الله سبحانی در سلسله درس‌های تفسیر خود در ماه رمضان در مدرسه حجتیه گفتند: خداوند در قرآن به این نکته اشاره می‌کند که منافقان و مشرکان دارای فرزندان و اموال بسیاری بودند که این سوال برخی از مسلمانان را به این سوال متوجه می کرد که چگونه این اموال و اولاد از آن کسانی است که ایمان ندارند، درحالی که خداوند چنین نعماتی به آنها داده است.

ایشان افزودند: خداوند در پاسخ به این سوال عرضه می‌کند که «فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ بِهَا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنْفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ»همین اموال و اولاد زمینه عذاب این گروه را تشکیل می دهند.

این مرجع عالیقدر در ادامه گفتند: یکی از عذاب های منافقان در خصوص اموال، آن بود که اموال زیاد مایه افزایش نگرانی ها و ناراحتی های آنها می شد؛ یکی از نگرانی های منافقان از جانب اولاد نیز آن بود که تصور می کردند که در آینده ممکن است فرزندان آنها مسلمان شوند.

مفسر برجسته قرآن کریم عنوان کردند: احتمال دیگری مطرح شده است که یکی از نگرانی های مالی منافقان آن بود که آنها تصور می کردند که اموال آنها نیز پس از مرگ در اختیار نظام توحیدی قرار می گیرد.

آیت الله سبحانی گفتند: احتمال دیگر آن است که می توان گفت که عذاب، همیشه با آتش همراه نیست و خسران نیز می تواند نوعی عذاب سخت باشد؛ یعنی کسی که فرزند و مالی جمع آوری و زیاد می کند اگر در آینده آنها را از دست داد، قطعا عذابی بزرگ به او وارد شده است.

ایشان یادآور شدند: خداوند در آیه «وَيَحْلِفُونَ بِاللَّهِ إِنَّهُمْ لَمِنْكُمْ وَمَا هُمْ مِنْكُمْ وَلَكِنَّهُمْ قَوْمٌ يَفْرَقُونَ» قسم خوردن اشاره می کند و می گوید که مشرکان و منافقان قسم زیادی می خورند ولی قطعا از شما نیستند ودلیل قسم خوردنشان نیز ترسی است که از مسلمانان در دل دارند.

آیت الله سبحانی بیان کردند: آیه بعدی «لَوْ يَجِدُونَ مَلْجَأً أَوْ مَغَارَاتٍ أَوْ مُدَّخَلًا لَوَلَّوْا إِلَيْهِ وَهُمْ يَجْمَحُونَ» اظهار می کند که اگر کوچکترین پناهگاهی پیداکنند از دست شما فرار می‌کنند و مجتمع می‌شوند.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار