تبلیغات

22 سال بعد از دوم خرداد و اصلاحاتی که پوست‌اندازی نکرد

عصرایران؛ مصطفی داننده- 22 سال از دوم خرداد سال 76 می‌گذرد. از روزی که سید محمد خاتمی با 20 میلیون رای به عنوان پنجمین رییس جمهور تاریخ جمهوری اسلامی انتخاب شد.

خاتمی در سپهر سیاست ایران متعلق به جریان چپ یا همان اصلاح طلبان بود. عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز که توانست بر نامزد جریان راست و رییس مجلس پنجم یعنی علی اکبر ناطق نوری پیروز شود و ردای ریاست جمهوری را به تن کند.

بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان توانستند مجلس و شوراهای شهر را هم در اختیار بگیرند. بعد از این فتح‌الفتوح‌ها کمتر کسی فکر می‌کرد که اصلاح طلبان به همین زودی از زین قدرت پایین بیایند.

برخلاف تصورها اما این اتفاق افتاد. احمدی نژاد به جای خاتمی رییس جمهور شد. حداد عادل به جای مهدی کروبی به کرسی ریاست مجلس تکیه زد و بسیاری از شوراهای شهر در اختیار اصول‌گرایان قرار گرفت.

22 سال بعد از دوم خرداد و اصلاحاتی که پوست‌اندازی نکرد

بعد از این واگذاری قدرت، جریان اصلاحات چندی باری با لشگری لت و پار شده توسط شورای نگهبان وارد انتخابات‌های مختلف شد و نتوانست به موفقیت برسد.

انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و حوادث بعد از آن هم باعث شد که بسیاری از چهره‌های شناخته شده اصلاحات، راهی زندان یا گوشه نشین شوند.

جریان اصلاحات در انتخابات سال 92 با حمایت از حسن روحانی توانست خود را احیا کند. روحانی به ریاست جمهوری رسید و اصلاح طلبان هم به مجلس و شورای شهر راه پیدا کردند. این در حالی بود که بسیاری بر این باور بودند بعد از انتخابات 88، جریان اصلاحات دیگر توان قد راست کردن ندارد.

در تمام این سال‌ها اما همیشه یک نقد جدی به جریان اصلاحات وجود داشت. به جریانی که خوب می‌دانست نمی‌تواند به همین راحتی‌ها با توجه به اختلاف نظرهایی که با شورای نگهبان دارد، از سد این شورا عبور کند.

معرفی نامزدها از سوی اصلاح طلبان و رد شدن از سوی شورای نگهبان، داستان تکراری انتخابات‌های ایران بود.

بسیاری از چهره‌های شناخته شده جریان اصلاحات چه بخواهند چه نخواهند نمی‌توانند دیگر در انتخاباتی به عنوان نامزد حضور داشته باشند. این عدم حضور فرصت مناسبی بود تا  جریان اصلاحات با مدیریت همین افراد نیروهای تازه نفسی را به فضای سیاسی کشور معرفی کند. اتفاقی که نیفتاد.

در انتخابات مجلس دهم، چهره‌هایی از اصلاحات به مجلس راه پیدا کردند اما این نیروهای تربیت شده اصلاحات نبودند بلکه از سر ناچاری انتخابات شده بودند.

نباید فراموش کرد جریان اصلاحات یا همان نیروهای چپ دهه 60، چهره‌های مشخصی داشتند اما توانستند بعد از پایان مجلس سوم و آغاز دوران عزلت نشینی، چهره‌های جدیدی را وارد سپهر سیاست ایران کنند.

پیروزی در خرداد 76 و مجلس ششم حاصل همین کادر سازی اصلاح طلبانه بود.

این چهره‌های جدید کمتر حساسیت بر می‌انگیزند و زمینه ساز اصطکاک میان اصلاح طلبان و شورای نگهبان نمی‌شوند. اصلاح‌طلبان جدید می‌توانند سال‌ها در انتخابات‌های ایران شرکت کنند و احتمالا  آرای حامیان و علاقه‌مندان گفتمان اصلاحات در کشور را به خود اختصاص دهند.

تربیت نیروهای سیاسی می‌تواند باعث شود که دیگر بزرگان اصلاحات برای ورود به انتخابات احتیاجی به دراز کردن دست دوستی به سمت رقبای معتدل خود نداشته باشند.

اصلاح طلبان باید بپذیرند برای ادامه حیات سیاسی خود احتیاج به نیروهای تازه نفس دارند پس رفتن مسیرهای طی شده گام در مسیری تازه و مطمئن بگذارند

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار