تبلیغات

مشکلات روستای مگران 3 همچنان ادامه دارد؛ بازگشت به خانه مهم‌ترین خواسته مردم سیل‌زده + فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، سیل خوزستان هر چند روی زمین به پایان رسیده است و به جز در چند روستا آبی جاری نیست اما تا زمانی که منازل و کوچه‌ها آماده سکونت شود یا حداقل  به حالت قبل از سیل 98 برگردد راه زیادی مانده است.

با سفر به شهرستان شوش و بخش شاوور به سراغ مردمی رفتیم که شغل همه آنها دامپروری و کشاورزی است اما با آسیب‌های جدی که دیده‌اند فعلا وضعیت مشخصی ندارند؛ روستای مگران 3 یکی از آن روستاهایی است که به دلیل عدم آمادگی روستا هنوز مردم نتوانسته‌اند وارد خانه‌های خود شوند و بیرون روستا در چادرها زندگی می‌کنند.

در واقع بیش از 100 خانواده که طبیعتا اکثر آنان کودکان و زنان هستند در چادرهایی زندگی می‌کنند که مستقیما زیر آفتاب هستند و این داغی آفتاب خوزستان آن هم در این فصل و به ویژه ماه مبارک رمضان  زندگی سختی را می‌گذرانند.

در سویی دیگر دو چادر بزرگ تجمعی کولردار نصب شده اما طبیعتا پاسخگوی این تعداد افراد نیست.

با برخی اهالی وارد گفت‌وگو شدیم، برخی از آنها مایل به مصاحبه نیستند چرا که این مردم افرادی با مناعت طبع هستند و گلایه‌های خود را بدون مطرح شدن در تصویر می‌خواستند مطرح کنند.

مهم‌ترین خواسته مردم مهیا شدن شرایط برای بازگشت به خانه‌ها است خانه‌هایی که به دلیل آب گرفتگی هنوز امکان حضور در آنها نیست و اگر هم بتوان وارد شد به خاطر وضعیت دیوارها و رطوبت شدید شرایط امنیت کافی را ندارند. آنها ضمن تشکر از اقدامات مردمی و دستگاه‌های مسئول جدا از برخی مدیران گلایه دارند و معتقد هستند این مدیران می‌توانند با همت بیشتری کار را سرعت بخشند.

به گزارش تسنیم در حین تهیه این گزارش بودیم که حجت‌الاسلام والمسلمین رستگاری مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه استان خوزستان در گفت‌وگویی با خبرنگاران تسنیم از تامین کانکس‌های کولردار برای مردم خبر داد که این خبر هر چند دیر هنگام اما بسیار نوید بخش بود چرا که مردم در گرمای خوزستان روزهای بسیار سختی را سپری می‌کنند.

همچنین با محمد لطیفی دهیار روستا نیز گفت‌وگویی داشتیم و از دلیل این شرایط مردم روستا پرسیدیم وی می‌گوید: از 12 فروردین‌ماه که رودخانه طغیان کرد آب وارد روستا شد با تقاضای اهالی این منطقه که اغلب دامپرور هستند کمپ غیررسمی برای آنها ایجاد شده و از روز نخست تقاضا کردیم که در کمپ‌های رسمی ما ساکن شوند اما مردم از رفتن امتناع کردند و تلاش کردیم کلیه امکانات به دستور فرماندار و استاندار به این مکان آورده شود.

وی افزود: شخص استاندار نیز در دو هفته متوالی از این روستا و وضعیت اسکان اهالی آن بازدید داشت و دستورات لازم را برای تامین آب و برق و یخ و انجام شده و سیستم سرمایشی تا حدودی تهیه شده و امروز جهت تقسیم کانکس‌هایی با کولر گازی 18 هزار به مردم اینجا آمدیم و همچنین امروز در 2 چادر سالنی کولر های 60 هزار تامین شده که نصب می‌شوند.

لطیفی گفت: حمام‌ها و سرویس بهداشتی‌ها  تعبیه شده و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

وی افزود: تقاضای اهالی جابه‌جایی روستا است و بررسی‌های فنی انجام و مقرر شد روستای مگران 3 به نقطه‌ای دیگر جابه‌جا شود. کارهای اولیه آن در بنیاد مسکن انجام و تامین زمین با همکاری مردم روستاهای شمخی و روستاهای اطراف تامین شد و نقشه آن تهیه شد تا اقدام به ساخت روستای جدید کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر حدود 85 کانکس در منطقه تخلیه شده که برق آنها وصل و از امروز در کانکس‌ها مستقر می‌شوند.

به گزارش تسنیم با وجود گذشت بیش از یک‌ماه از سیل خوزستان و با وجود همه خدمات ارائه شده اما همچنان مشکلات زیادی برای مردم باقی مانده و ظاهرا دستگاه‌های دولتی همزمان با خروج از شرایط فوق‌العاده و آماده باش سرعت خدمات‌رسانی را کاهش داده‌اند که این موضوع به هیچ عنوان زیبنده نیست.

ویدیوی زیر را ببینید.

انتهای پیام/ح

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار