تبلیغات

کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ (Snapdragon 865) با فناوری سامسونگ توسعه داده می شود

یکی از دو شرکتی که دارای فناوری ساخت تراشه بسیار پیشرفته ۷ نانومتری EUV بوده سامسونگ است و آن را به شکل تجاری درآورده است. در این زمینه خبرهای جدید حکایت از این دارند که این شرکت توانسته در جریان رقابت با دیگر رقیب خود TSMC در خصوص ساخت تراشه‌های نسل بعد اسنپدراگون ۸۶۵ (Snapdragon 865) موفق شده و چیزی تا امضای قرارداد نهایی تولید با کوالکام باقی نمانده است. به این ترتیب خبر می رسد که کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ (Snapdragon 865) با فناوری سامسونگ توسعه داده می شود. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ (Snapdragon 865) کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ (Snapdragon 865)

کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ (Snapdragon 865)

مثل اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام قصد دارد نسل جدید پردازند‌ه‌های خود برای سال 2020 یعنی اسنپدراگون ۸۶۵ را نیز با فناوری ساخت ۷ نانومتری ولی این بار با تکنیک EUV بسازد. پیش از این کوالکام در دو نسل از پردازنده‌های اسنپدراگون 845 و 855 این کار را با همکاری TSMC انجام داده و پیش از آن نیز دو نسل 835 و 820 را با همکاری سامسونگ ساخته بود.

کوالکام معتقد است که فناوری 7 نانومتری EUV سامسونگ به مراتب پیشرفته‌تر و بهتر از فناوری ۷ نانومتری TSMC است. نکته جالب این است که کوالکام قصد دارد دو نسخه متفاوت ازSnapdragon 865 بسازد؛ یکی همراه با مودم X55 5G و دیگری بدون آن. اما در خصوص پیشرفت‌های سامسونگ در چند دوره اخیر باید بگوییم که اتفاقات بسیار جذابی برای کره‌ای‌ها افتاده است و حالا این شرکت تراشه‌های GPU شرکت Nvidia را نیز می‌سازد که این مورد نیز پیش از آن در اختیار TSMC بود.

همچنین سامسونگ در حال حاضر پیمانکار ساخت تراشه‌های ۷ نانومتری است که با معماری جدیدAmpere ساخته می‌شوند. البته در این مورد باید در نظر داشته باشید که کارت‌های بر مبنای معماری Turing در لیتوگرافی 12 نانومتری همچنان توسط TSMC ساخته می‌شوند.

کوالکام

کوالکام

دیگر مشتری امریکایی سامسونگ نیز شرکت IBM است که وظیفه ساخت تراشه‌های  بعدیPower Processorهای بعدی خود را به سامسونگ با فناوری 7 نانومتری EUV واگذار کرده است. همچنین سامسونگ قصد دارد تا پردازنده‌های اختصاصی نسل بعدی Exynos خود را که در گوشی Galaxy Note 10 مورد استفاده قرار خواهند گرفت با فناوری EUV بسازد.

مورد بعدی که در خصوص گسترش صنعت تراشه‌سازی سامسونگ باید به آن اشاره کنیم این است که همکاری اخیر سامسونگ با AMD در زمینه توسعه پردازنده‌های گرافیک برای چیپست‌های موبایل نیز می‌تواند خروجی از یک همکاری موفق که پیش از این دو شرکت با هم داشته بوده‌اند باشد.

این دو شرکت در حال حاضر در زمینه ساخت تراشه‌های پردازنده گرافیکی مانند RX590 همکاری می‌کنند ولی AMD وابستگی بیشتری به TSMC دارد و برای مثال می‌توانیم به پردازنده‌های بر پایهZen 2 و همچنین کارت‌های حافظه جدید از فناوری Navi اشاره کنیم که هر دو با فناوری 7 نانومتری TSMC ساخته خواهند شد.

البته TSMC در بخش موبایل به دیگر بازارها نیز توجه خاصی داشته است و قرارداد ساخت تراشه‌های سال 2020 دو شرکت اپل و هواوی یعنی Apple A13 و Kirin 985 را با آنها منعقد کرده است. نظر شما چیست؟ فکر می کنید کوالکام همچنان با سامسونگ همکاری کند؟

لینک کوتاه:

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار