تبلیغات

رشد نسبی بازارهای آسیا و قیمت نفت در بازارهای جهانی

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، سرمایه گذاران در بازارهای آسیایی همچنان چشم به راه علائم مثبت سیاسی برای ادامه گفتگوهای آمریکا و چین بر سر موضوعات تجاری هستند. اما در بازارهای جهانی، افزایش تنش آمریکا و ایران موجب افزایش بهای نفت شد.

به گزارش رویترز، شاخص آسیا پاسفیک به جز ژاپن، ۰.۲ درصد بالاتر رفت و به اوج ۶ هفته ای خود در روز پنج شنبه نزدیک شد. نیکی ژاپن نیز ۰.۳ درصد رشد نشان داد.

سهام بازارهای چین اما تغییر کمتری کردند. شاخص شانگهای فقط ۰.۱ درصد افزایش یافت و شاخص CSI ۳۰۰ هیچ تغییری نکرد. شاخص هنگ سانگ در هنگ کنگ نیز مانند شانگهای عمل کرد و ۰.۱ درصد رشد داشت.

سرمایه گذاران امیدوارند رهبران آمریکا و چین که قرار است ظرف چند روز آینده در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن با هم ملاقات کنند به توافقی اولیه برای ادامه گفتگوهای تجاری برسند. پکن و واشنگتن گفتگوهای تجاری را از ماه می رها کرده و یکدیگر را متهم به نقض تعهدات کرده اند.  

معاون وزیر بازرگانی چین وانگ شوون روز دوشنبه گفت که آمریکا و چین باید سعی کنند در حین گفتگو، با هم به نحوی کنار بیایند، نه اینکه مدام بر درخواست های خود اصرار کنند.

سرمایه گذاران واهمه دارند که افزایش تنش های تجاری آمریکا و چین موجب کندی رشد اقتصاد جهانی شود. هنوز تحلیلگرانی که معتقدند دو طرف به نتیجه معناداری نخواهند رسید و تنش ها احتمالا بالا خواهد گرفت.

روز جمعه وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد که شرکتهای چینی دیگری را، به علاوه‌ یک موسسه دولتی چین، تحریم کرده است تا دیگر نتوانند وسایل و تجهیزات آمریکایی را بدون تاییدیه دولت آمریکا خریداری کنند. پیش از این، واشنگتن غول تکنولوژی چین هواوی را تحریم کرده بود.

در بازار جهانی نفت نیز، قیمت ها افزایشی بود، چرا که تنش های تجاری واشنگتن با تهران رو به افزایش است. افزایش تنش ها پس از آن شدت گرفت که ایران یک پهباد پیشرفته آمریکایی را که حریم هوایی آن را نقض کرده بود سرنگون کرد. حالا آمریکا گفته که تحریم های سنگین تری علیه ایران اعمال خواهد کرد.

دولت آمریکا قرار است روز دوشنبه جزئیات تحریم های جدید را اعلام کند. همین مسئله بهای نفت برنت را با ۰.۳ درصد رشد روبرو کرده و به سطح ۶۵.۳۹ دلار در هر بشکه رسانده است. بهای نفت برنت در حال حاضر نزدیک به اوج ۳ هفته ای آن – ۶۵.۷۶ دلار – در روز جمعه رسیده است.

بهای قراردادهای آتی نفت آمریکا نیز ۰.۶ درصد بالاتر رفته و به ۵۷.۷۶ دلار رسیده است. این قیمت نیز بسیار نزدیک به اوج سه هفته ای قیمت قرارداهای آتی در روز جمعه است.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار