تبلیغات

بی اطلاعی وزیر صمت از توقف ترخیص خودروهای وارداتی/واردات گوشت با تعرفه صفر ادامه دارد

مناطق آزاد نقش مهمی برای مقابله با شرایط تحمیلی دارند/ کاهش ۳۱ درصدی واردات و افزایش ۶ درصدی صادرات پوشاک در سال ۹۷به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شاتا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با دبیر و اعضای دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی که در محل دبیرخانه شورایعالی برگزار شد، بیان کرد: تاکیدات رهبری در چند سال اخیر بر روی تولید داخل بوده است و امسال را هم در این راستا رونق تولید نام نهادند.

وی با یادآوری اینکه در حوزه لوازم خانگی برای توسعه و تعمیق ساخت داخل کار‌های خوبی شروع شده است، افزود: شهرک پوشاک در قرچک با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال راه اندازی و ساخت است و شهرک پوشاک مشهد نیز در حال راه اندازی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: از پتروشیمی‌ها خواستم تا سامانه و برنامه‌ای برای تعمیق ساخت داخل راه اندازی کنند.

کاهش ۳۱ درصدی واردات و افزایش ۶ درصدی صادرات پوشاک در سال ۹۷

رحمانی با اعلام اینکه در حوزه ساخت داخل پوشاک خوب پیش رفتیم و شرکت‌های طراح ایتالیایی به ایران آمدند، گفت: در سال ۹۷ واردات پوشاک ۳۱ درصد کاهش داشت و صادرات پوشاک نیز با افزایش ۶ درصدی مواجه بود.

بیشتر بخوانید: بهره‌برداری از یک هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی و معدنی تا پایان تیرماه/ تقدیر از ۵۰ برگزیده صنعت و معدن

وی ادامه داد: کیفیت واحد‌های تولیدکننده پوشاک داخل واقعا در حال افزایش و به سمت رقابت با تولیدات خارجی به پیش می‌رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: پوشاک، لوازم آرایشی، خودور و قطعات بیشترین کالا‌های وارداتی ما بودند که برای تولید داخل آن‌ها برنامه ریزی کردیم.

وی گفت: مناطق آزاد نقش مهمی برای مقابله با شرایط تحمیلی اقتصادی فعلی که ناشی از تحریم‌های ظالمانه است، دارند.

رحمانی در پایان بیان کرد: هدف از این گونه نشست‌ها تثبیت وضعیت و رفع موانع و مشکلات جاری است.

گفتنی است، نشست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت با دبیر و اعضای دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در محل شورایعالی برگزار شد.

اطلاعی از توقف ترخیص خودرو‌های وارداتی ندارم/ گوشت قرمز در کشور خیلی نیاز به واردات ندارد

رضا رحمانی در حاشیه نشست مشترک با دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای بررسی موانع و مشکلات پیشروی این مناطق در خصوص اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر توقف ترخیص خودرو‌های وارداتی اظهار کرد: این مصاحبه را ندیده ام و اطلاعی از آن ندارم.

وی در خصوص اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اینکه اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی متوقف نمی‌شود، اما برخی کالا‌ها از جمله گوشت این ارز را دریافت نمی‌کند، گفت: با وجود ادامه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی، هیچ برنامه‌ای برای برگشت کالا‌هایی که از دریافت این ارز حذف شده بودند، وجود نداشته و با ارز نیمایی واردات آن‌ها ادامه خواهد داشت.

رحمانی افزود: اختصاص ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در حالی ادامه خواهد داشت که فقط به کالا‌های اساسی موجودی که همچنان این ارز را دریافت می‌کردند، پرداخت می‌شود و کالا‌هایی که ارز آن‌ها حذف شده و نیمایی وارد می‌شود به همان روش خواهد بود.

وی درباره اینکه با توجه به حذف اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات گوشت و واردات آن با ارز نیمایی و عرضه آن با قیمت بالا، گفت: گوشت از اواخر سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمی‌کند و با ارز نیمایی وارد می‌شود که برای مدتی افزایش قیمت داشت، اما در ادامه جلوی رشد قیمت آن گرفته شده و تا حدی قیمت آن کاهشی بوده است.

رحمانی افزود: اکنون گوشت با تعرفه صفر وارد می‌شود و پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی این است که اگر واردات با تعرفه صفر و به وفور باشد به طور حتم قیمت آن کاهش خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات گوشت نسبت به ورق سیگار که اکنون با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود اولویت ندارد، گفت: گوشت قرمز در کشور خیلی نیاز به واردات ندارد به ویژه امسال که بارندگی مناسب بوده برآورد وزارت جهاد کشاورزی آن است که شاید بیش از مصرف تولید داشته باشیم.

با واردات کالا به صورت قاچاق در مناطق آزاد به شدت برخورد می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با واردات کالا به صورت قاچاق و حتی در سطح خرده فروشی، به طور جدی برخورد می‌کنیم و در هر مکانی این کالا‌ها کشف شود به شدت برخورد خواهد شد.

رحمانی افزود: بسیاری از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ما وجه تولیدی پیدا کرده اند و باید این موضوع تقویت شود.

وی با بیان اینکه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توان تولید و صادرات داشت، گفت: این مناطق می‌تواند بخشی از نیاز‌های داخل را نیز تامین کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: قرار شد کارگروهی تشکیل شود و به طور منظم جلساتی برای رفع موانع و مشکلات تشکیل دهند و همچنین از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای تامین نیاز‌های تولید و حتی در زمینه تامین کالا‌های مورد نیاز که واردات داریم استفاده شود.

رحمانی در خصوص قاچاق کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه این تعبیر، تعبیر دقیقی نیست، گفت: در حال حاضر و بعد از نوسانات ارز، تعداد زیادی از کالا‌ها توجیه پذیری خود را برای قاچاق از دست داده اند.

وی افزود:، اما مواردی باقی مانده و در بعضی مواقع بالعکس شده یعنی قاچاق از داخل به خارج صورت می‌گیرد.

مناطق آزاد کارایی خود را از دست نداده‌اند

رحمانی در خصوص اینکه مناطق آزاد کارایی خود را به ویژه در خصوص سرمایه گذاری خارجی از دست داده اند و با این شرایط چه اصراری بر توسعه مناطق آزاد وجود دارد، گفت: این موضوع ادعایی بیش نیست و مناطق آزاد کارایی خود را از دست نداده است.

وی افزود: هم اکنون نیز واحد‌های تولیدی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تولیدات خوبی دارند و صادرات نیز در این مناطق و از این واحد‌ها انجام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را یک فرصت برای کشور دانست و گفت: اکثر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مناطق مرزی و مکان‌هایی است که می‌توانند نقش خوبی ایفا کنند و آنچه که مهم است آن است که ما باید جهت‌گیری خود را اصلاح کنیم و آن را به سمتی ببریم که کالا بیشتر تبدیل به محصول شده و صادر شود.


انتهای پیام/

شهرک پوشاک در قرچک با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال راه اندازی است

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار