تبلیغات

مصاحبه|خالد البطش: چرا بحرین میزبان «معامله قرن» شد؟/ 4 راهکار برای شکست کنفرانس منامه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کنفرانس منامه با عنوان کارگاه اقتصادی در حالی با حضور هیئتی از رژیم صهیونیستی کنار برخی رژیم‌های سازشکار عربی آغاز شد که برجسته‌ترین غایبان در این کنفرانس، فلسطینیان اعم از گروه‌های مقاومت و تشکیلات خودگردان هستند.

این کنفرانس با هدف ادعایی «برای ترغیب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی»، به‌دعوت بحرین و آمریکا به‌عنوان اولین گام برای اجرای بخش اقتصادی «معامله قرن» برگزار شده است. آمریکا برای آغاز اجرای طرح صلح ادعایی موسوم به «معامله قرن» که اولین گام آن برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین است، آماده می‌شود. این طرح محتوایی مبهم دارد ولی هدفی واضح یعنی عادی‌سازی رایگان اعراب و اسرائیل را دنبال می‌کند.

برجسته‌ترین غایبان در این کنفرانس، فلسطین است که تشکیلات خودگردان و تمام گروه‌های فلسطینی موضعی یکپارچه در رد این کنفرانس اعلام کرده‌اند.

جارد کوشنر مشاور کاخ سفید در روند سازش اعلام کرده بود  که نخستین مرحله طرح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای خاورمیانه شامل پیشنهاد سرمایه‌گذاری با ارزش 50 میلیارد دلار در اراضی فلسطین، مصر، اردن و لبنان است.

وی مدعی شد که بر اساس طرح صلح پیشنهادی آمریکا موسوم به «معامله قرن»، با هزینه 5 میلیارد دلاری، کرانه باختری به نوار غزه متصل خواهد شد.

درباره این کنفرانس که شامگاه سه‌شنبه با سخنان کوشنر داماد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و معمار اصلی معامله قرن در سایه مخالفت‌های گسترده مسلمانان و اعراب و تحریم کامل آن از سوی فلسطینیان آغاز شد با «خالد البطش» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین به گفت‌وگو نشسته‌ایم.


 

مهمترین محورهای این مصاحبه:

کنفرانس منامه مقدمه‌ای برای اجرای طرح معامله قرن به‌شمار می‌رود، ولی این بار با هزینه‌هایش بر دوش کشورهای عربی است.

این کنفرانس تبلور و بیانگر واقعی سرسپردگی و تسلیم شدن نظام رسمی جهانی در برابر دولت آمریکا و چشم‌پوشی نظام رسمی جهانی از فلسطین و پذیرفتن فروش آن به صهیونیست‌ها است.

تاجران سیاست با دلالان زمین در این نشست یک هدف واحد را دنبال می‌کنند و آن حذف مسئله فلسطین و پیشبرد طرح‌های اسرائیل و عادی‌سازی روابط با این رژیم در جهان عرب و پایه‌ریزی همپیمانی جدید میان برخی رژیم‌های عربی و اسرائیل است.

منامه به‌مثابه اتاق عملیاتی سیاه برای سیاست آمریکا و کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) است که آمریکا معمولاً سیاست خود در منطقه را از طریق این کشورها به‌پیش می‌برد.

در صورتی که اعراب در برابر کنفرانس منامه سکوت کنند، آنگاه این ویروس پس از آن به ریاض و سپس به دوحه و بعد به ابوظبی و کشورهای عربی شمال آفریقا منتقل خواهد شد.

مشارکت برخی کشورهای عربی در کنفرانس منامه و باز کردن پایتخت‌هایشان به‌روی رژیم صهیونیستی هیچ توجیهی ندارد.

اگر اعراب در دفاع از فلسطین سستی و ضعف به‌خرج دهند، فردا یا پس‌فردا قادر به دفاع از کشورهای خود نخواهند بود و رژیم صهیونیستی طمع‌ورزی و طرح‌هایش را به کشورهایشان منتقل خواهد کرد.

این گروه فلسطینی (در اشاره به فتح و ساف) که صلح با اسرائیل را پذیرفته بود، امروز به این باور رسیده است که این پروژه به آخر راه رسیده است به همین سبب از این مسیر برگشته و این طرح را رد کرده است.

چهار راه برای شکست این توطئه علیه فلسطین وجود دارد که شامل وحدت و همکاری میان طیف‌های مختلف ملت فلسطین، تشدید گزینه مقاومت با تمام اشکال مردمی و مبارزه مسلحانه، لزوم پس گرفته شدن اعتراف و به‌رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی تشکیلات خودگردان و خروج از توافق اسلو و پایان تمام همکاری‌ها و هماهنگی‌های امنیتی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی از سوی تشکیلات خودگردان است.

متن کامل این مصاحبه به‌صورت سؤال و جواب در زیر می‌آید:

تسنیم: موضع رسمی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در قبال کنفرانس بحرین که کارگاه اقتصادی منامه خوانده می‌شود، چیست، این در حالی است که خیلی‌ها بر این باورند که این کنفرانس، یک نشست عادی نیست، بلکه با هدف حذف مسئله فلسطین از طریق وعده‌های فریبنده اقتصادی سازماندهی شده است، شما در این باره چه‌نظری دارید؟

خالد البطش: ارزیابی ما این است که کنفرانس بحرین با عنوان شکوفایی به‌خاطر صلح که دولت آمریکا آن را با حضور شمار زیادی از سران یا نمایندگان کشورهای عربی و خارجی برگزار کرده، مقدمه‌ای برای اجرای طرح معامله قرن به‌شمار می‌رود، ولی این بار با هزینه‌هایش بر دوش کشورهای عربی و با حمایت رسمی عربی برگزار می‌شود، این کنفرانس تبلور و بیانگر واقعی سرسپردگی و تسلیم شدن نظام رسمی جهانی در برابر دولت آمریکا و چشم‌پوشی نظام رسمی جهانی از فلسطین و پذیرفتن فروش آن به صهیونیست‌ها است، به همین سبب این کنفرانس که تاجران سیاست با دلالان زمین دور هم جمع شده‌اند یک هدف واحد را دنبال می‌کند و آن حذف مسئله فلسطین و پیشبرد طرح‌های اسرائیل و عادی‌سازی روابط با این رژیم در جهان عرب و پایه‌ریزی همپیمانی جدید میان برخی رژیم‌های عربی و اسرائیل در رویارویی با دشمن فرضی برای آنهاست یعنی جمهوری اسلامی ایران که آن را دشمن قلمداد می‌کنند.

به همین سبب ما به‌شدت این کنفرانس را محکوم و آن را رد می‌کنیم و این کنفرانس را یک کنفرانس کاملاً ضد مسئله فلسطین و چشم‌پوشی از معراج پیامبر حضرت محمد(ص) قلمداد می‌کنیم، به همین سبب از ملت‌های عربی و اسلامی منطقه و همچنین مردم بحرین درخواست می‌کنیم برای بیان مخالفت خود با این توطئه و این تلاش آمریکایی که در اصل و در نهایت هدف از آن تضمین امنیت اسرائیل و تأمین منافع این رژیم و موجودیت آن تا یکصد سال دیگر است، به خیابان‌ها بریزند و تظاهرات کنند.

تسنیم: چرا آمریکا این بار منامه را برای برگزاری این کنفرانس انتخاب کرد و همانند دوره‌های قبل آن را در یک کشور بزرگ عربی یا یک کشور اروپایی برگزار نکرد؟

البطش: زیرا با تأسف زیاد باید بگوییم که منامه اگر درست بگوییم، به‌مثابه اتاق عملیاتی سیاه برای سیاست آمریکا و کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) است که آمریکا معمولاً سیاست خود در منطقه را از طریق این کشورها به‌پیش می‌برد یا به این معنا که منامه به‌خاطر ضعیف و کوچک بودنش برای این منظور انتخاب شده است، و نیز به‌خاطر اینکه منامه همان‌طور که بیان کردیم، به‌مثابه اتاق عملیات سیاه است که از طریق آن این طرح (معامله قرن) و تمام تلاش‌های شوم صورت می‌گیرد، به همین سبب منامه انتخاب شد، زیرا منامه (رژیم آل‌خلیفه) هیچ نظر و دیدگاه و اختیاری از خود ندارد و تصمیم و اختیار و دیدگاه همان‌طور که می‌دانید در دستان کشورهای عربی دیگر حاشیه خلیج (فارس) غیر از بحرین است و البته آمریکا در نهایت ارباب همه این کشورها چه در کشورهای خلیج (فارس) یا عربستان یا دیگر کشورهاست، بر همین اساس، منامه به‌عنوان میدان تجربه و آزمایش انتخاب شد یعنی متأسفانه به‌عنوان آزمایشگاه موش‌ها تا این طرح به‌پیش برود و نیز برای سنجش واکنش کشورهای عربی و اسلامی انتخاب شد. در صورتی که اعراب در برابر کنفرانس منامه سکوت کنند، آنگاه این ویروس پس از آن به ریاض و سپس به دوحه و بعد به ابوظبی و کشورهای عربی شمال آفریقا منتقل خواهد شد، اگر اعراب و مسلمانان و آزادگان جهان این کنفرانس را به شکست بکشانند در آن صورت، منامه به‌تنهایی بار سنگین این اشتباه بزرگ را که نامش معامله قرن و حذف مسئله فلسطین است، به‌دوش خواهد کشید.

تسنیم: دلیل اینکه این بار تمام گروه‌های فلسطینی و حتی تشکیلات خودگردان در مخالفت و تحریم کنفرانس بحرین که آمریکا خواستار آن شده، با یکدیگر اتفاق نظر دارند، چیست؟ همه فلسطینیان این کنفرانس را تلاشی برای فروش فلسطین قلمداد کرده و همگی درباره عدم مشارکت در آن اتفاق نظر دارند، دلیلش چیست؟

البطش: دو نکته اساسی وجود دارد؛ نکته اول، گروه‌های مقاومت و در رأس آنها جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه‌هایی است که از همان ابتدا هر گونه تلاش برای به‌رسمیت شناختن اسرائیل و پذیرفتن این رژیم به‌عنوان عضو عادی در منطقه را نپذیرفتند و در نتیجه مخالفت قاطع خود را با توافق اسلو و به‌رسمیت شناختن متقابل میان سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و اسرائیل اعلام کردند که در گذشته، اسرائیل (از سوی تشکیلات خودگردان) به‌عنوان دولتی پذیرفته شد که می‌توان با آن به صلح و به‌رسمیت شناختن متقابل دست یافت، امروز طرح سازش آنها را به این نتیجه رسانده است که نمی‌توان به دولت فلسطینی در مرزهای 1967 بر اساس راه‌حل دو دولت و بر اساس توافق اسلو دست یافت و آنها حاکمیتی بر کرانه باختری ندارند یا به‌معنای اینکه اسرائیل (بر اساس معامله قرن در صورتی که اجرا شود) کرانه باختری یا بخش‌هایی از آن را تحت حاکمیت خود قرار خواهد داد، بنابراین این گروه فلسطینی (در اشاره به فتح و ساف) که صلح با اسرائیل را پذیرفته بود، امروز به این باور رسیده است که این پروژه به آخر راه رسیده است به همین سبب از این مسیر برگشته و این طرح را رد کرده است، از همین‌جا و پس از آنکه حماس، جهاد اسلامی، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین و جبهه دموکراتیک و برخی گروه‌های دیگر، این طرح را نپذیرفتند، موضع یکپارچه و متحد فلسطینی شکل گرفت به‌طوری که معامله قرن و کارگاه بحرین را نپذیرفته است، زیرا برای کسی که صلح (سازش) را قبول کرده بود، چیزی باقی نمانده که بر آن در کرانه باختری مسلط باشد به همین سبب آن را رد کرد، اما گروه دیگر فلسطینی که از همان ابتدا مخالفت با اسرائیل و عدم به‌رسمیت شناختن آن را اعلام کرد، امروز با گروه دیگری که قبلاً سازش را پذیرفته است، در مخالفت با کنفرانس بحرین و معامله قرن اتفاق نظر دارد بر اساس مخالفت با طرح سازش و معامله قرن، زیرا پس از این کنفرانس در صورتی که خدای ناکرده موفق شود، نه حاکمیت و نه دولت و نه حتی قدرتی در کرانه باختری برایشان باقی نخواهد ماند.

تسنیم: برخی می‌گویند کشورهایی که با مشارکت در کنفرانس بحرین موافقت کردند، به‌خاطر فشارهای ایالات متحده آمریکا بر آنها با آن موافقت کردند و اعتقادی به اینکه این کنفرانس ممکن است به مسئله فلسطین خدمت کند، ندارند، آیا شما هم معتقدید که چنین فشارهایی، این کشورها را وادار به شرکت در کنفرانس بحرین کرده است یا خیر؟

البطش: خیر، اقدام آنها هیچ توجیهی ندارد، سوریه در وضعیت جنگی است و حضور پیدا نکرده است، عراق هم در حالت جنگی بوده و شرکت نکرد، لبنان و ایران هم شرکت نکرده‌اند، کشورهای دیگر هم حضور نیافته‌اند، ما نمی‌توانیم عذر و بهانه‌ای از سوی هیچ کس را در این زمینه بپذیریم، این، فلسطین و محل معراج پیامبر(ص) است، و در نتیجه اگر در دفاع از فلسطین سستی و ضعف به‌خرج دهند، فردا یا پس‌فردا قادر به دفاع از کشورهای خود نخواهند بود و فلسطین گذرگاهی به‌سوی کشورهایشان درصورت حذف مسئله فلسطین خواهد بود و رژیم صهیونیستی طمع‌ورزی و طرح‌هایش را به کشورهایشان منتقل خواهدکرد، به همین سبب شایسته نیست که هرگز به‌دنبال توجیهی باشیم که چرا شرکت کردند، شایسته بود که این کشورها با مشارکت در کنفرانس بحرین مخالفت می‌کردند و پایبندی خود به حق ملت فلسطین را اعلام می‌کردند، نه اینکه با دولت آمریکا همراه شوند و پایتخت‌های خود را به‌روی رژیم صهیونیستی بگشایند.

تسنیم: از نظر جنبش جهاد اسلامی، راه مقابله با کنفرانس بحرین و توطئه معامله قرن و شکست آن چیست؟

البطش: برای اینکه بتوانیم این توطئه را به شکست بکشانیم؛ اولاً باید وحدت ملی فلسطین و شراکت و همکاری میان طیف‌های مختلف ملت فلسطین را محقق کنیم، همچنین باید گزینه مقاومت با تمام اشکال مردمی و مبارزه مسلحانه را تشدید کنیم، نکته مهم دیگر این است که سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و تشکیلات خودگردان فلسطین باید اعتراف خود به اسرائیل و به‌رسمیت شناختن آن را بازپس بگیرند، چهارمین نکته این است که باید از توافق اسلو خارج شد و تمام پیوست‌ها و همکاری امنیتی و اقتصادی آن را پایان داد، این چهار نکته‌ای است که باید بر آن تکیه کنیم تا بتوانیم معامله قرن را که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اجرا و پیشبرد آن تلاش می‌کنند، به شکست بکشانیم.

مصاحبه: سعید شاوردی

انتهای پیام/*

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار