تبلیغات

دلالان زیره رودست می خورند/شفافیت قیمت ها با سازوکار بورس کالا

زیره

یک فعال بازار زیره استان گلستان معتقد است که راه اندازی گواهی سپرده زیره در بورس کالا از یک سو موجب شفافیت قیمت این محصول شده و از سوی دیگر باعث می شود تا کشاورزان محصول خود را بدون هیچ واسطه ای به بهترین قیمت در بازار داخلی عرضه کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، فریدون سالارخانی در خصوص مزایای راه اندازی گواهی سپرده زیره سبز در بورس کالای ایران به خبرگزاری تسنیم گفت: با توجه به کشت بالای زیره و زعفران در استان گلستان و همچنین وجود واسطه های پرشمار، بهترین اهرم برای کشاورزان این است که بتوانند بدون واسطه محصول خود را با قیمت واقعی بفروشند که این امکان تنها از طریق سازوکار بورس کالا فراهم می شود.
وی تاکید کرد: ورود محصول زیره به بورس کالا باعث می شود تا کشاورزان تولیدشان را بدون هیچ واسطه ای در بازار داخلی عرضه کنند و بعد از کسب تجربه در نهایت بتواند در بازار خارجی نیز فعال شوند.
به گفته وی، مبادلات سنتی محصولات کشاورزی همواره برای کشاورز و تولیدکننده دارای هزینه های اضافی زیادی است که در صورت آشنایی کشاورزان با مزایای بورس، عمده کالاها پس از برداشت راهی تابلوی بورس می شود و بسیاری از هزینه ها در روند تولید و فروش نیز کاهش می یابد. 
سالارخانی ادامه داد: عرضه زیره در بورس کالا علاوه بر حذف واسطه ها، در شفافیت قیمت محصول و کشف قیمت عادلانه آن نیز بسیار موثر است زیرا از این طریق تولید کننده و مصرف کننده رو به روی هم قرار می گیرند که در این صورت واسطه ها حذف شده و معامله برد- برد صورت می گیرد به طوری که هر دوطرف از این معامله منتفع می شوند.
وی تصریح کرد: راه اندازی گواهی سپرده زیر سبز برای کشاورزان بسیار سودمند است و و قطعا با استقبال مواجه می شود از سوی دیگر بعد از راه اندازی گواهی سپرده، امکان راه اندازی معاملات آتی و آپشن این محصول وجود دارد. البته در این حوزه باید اطلاع رسانی گسترده ای صورت بگیرد به طوری که اگر کشاورزان با نحوه معاملات آتی و آپشن آشنا شوند مطمئنا دیگر به سراغ فروش ارزان محصولاتشان به واسطه ها آن هم پیش از فصل برداشت نمی روند.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار