تبلیغات

زیبایی را نمی توان ضابطه مند کرد

مدیرکل موزه های کشور، گفت: نازیبا بودن برخی موزه ها به سلیقه موزه دارها مربوط می شود. نمی توان زیبایی را مانند قوانین ضابطه مند کرد.

محمدرضا کارگر با اشاره به اینکه ۶۸۰ موزه در کشور فعال است، گفت: حدود نیمی از آنها زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است و بقیه آنها تحت پوشش دیگر ارگان ها و شهرداری هاست.

البته حدود ۹۰ درصد این موزه ها نیز مجوزها و ضابطه های چگونگی نگهداری را از میراث فرهنگی اخذ و اجرا می کنند و بقیه درصدد گرفتن این مجوزها از ما هستند.

کارگر در پاسخ به این پرسشی مبنی بر اینکه برخی از موزه ها که تحت نظارت بخش خصوصی و یا دیگر ارگان ها است، فارغ از هر گونه زیبایی و جذابیت اداره می شوند، گفت: نمی توان زیبایی و جذابیت را مانند قوانین نگهداری، الزام آور کرد. زیبایی نسبی است و نمی توان دیگران را ملزم به رعایت زیبایی مورد نظر خودمان بکنیم.

مساله موزه ها های نازیبا و غیر جذاب مانند ساختمان های زشتی است که تمام قوانین ساخت و ساز شهرداری را رعایت کردند، اما زیبا نیستند و نمی توان به آنها ایراد قانونی گرفت.

به گفته کارگر، سازمان میراث فرهنگی بر نحوه نگهداری آثاری که در موزه های غیر از میراث نگهداری می شود، نظارت دارد.

آنچه امروز در عرصه موزه داری مشاهده می شود؛ خیلی بهتر از دهه های گذشته است و در آینده نیز بهتر می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار