تبلیغات

سفرم به ایران مورد حمایت فرانسه و عربستان سعودی بود

به گزارش افکارنیوز،

«آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن در حاشیه اجلاس سران «گروه بیست» به خبرنگاران گفت که تلاشش برای «کاهش تنش در منطقه خلیج» فارس را ادامه می‌دهد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، امروز شنبه گزارش کرد، «صداهایی از مجموعه کشورهایی در خاورمیانه به گوش می‌رسد که از تنش روزافزون در منطقه نگرانند». 

آبه در جمع خبرنگاران گفت، سفر اخیرش به ایران از حمایت امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی برخوردار بوده است. او گفت: «رئیس جمهور ماکرون و ولی‌عهد سعودی محمد بن سلمان از تلاش‌ها برای کاهش تنش صحبت کردند،‌ زیرا سفرم مورد حماین این سران و دیگران بود».

نخست‌وزیر ژاپن توضیح داد:‌ «برای کاستن از تنش در خاورمیانه که به سود امنیت و صلح جهان است،‌ تلاش کرده‌ایم. ژاپن روابطی عالی با ایران و همچنین آمریکا و اروپا دارد... کار ساده نیست اما نقشی مهم در این موضوع ایفا می‌کنیم». 

سه روز پیش نیز نخست‌وزیر ژاپن در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط عربستان سعودی، «صلح و ثبات در خاورمیانه» را «مهم و پیچیده» توصیف و اعلام کرد که سفر اخیرش به ایران برای همین موضوع بوده و دوست دارد کشورش در کاهش تنش‌ها سهیم باشد.

آبه در پاسخ به این سؤال که «وضعیت کنونی خاورمیانه را چطور می‌بینید؟» گفت:‌ صلح و ثبات در خاورمیانه از مسائل مهم است، هر چند که در سال‌های اخیر، پیچیده‌تر شده است از جمله مسئله صلح خاورمیانه و وضعیت در سوریه. ژاپن از حیث دین و مذهب و وقومیت و تاریخ بی‌طرف است و روابط خوبی با همه کشورهای منطقه خاورمیانه دارد. ما به دلیل وضعیت منحصربه‌فرد خود می‌توانیم با هدف تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه، دیدگاه‌ها را با آمریکا تبادل کنیم.

آبه در پاسخ سوال خبرنگار الشرق الاوسط که پرسید، «نتیجه سفر شما به ایران چه بود؟» توضیح داد «آنچه می‌توانم بگویم این است که سفرم برای خاطر صلح و ثبات در منطقه بود. ایران باید نقشی سازنده ایفا کند و از توافق هسته‌ای پیروی کند. در همین خصوص رئیس‌جمهور حسن روحانی گفت که دنبال جنگ با آمریکا نیست و برای [ساخت] سلاح اتمی تلاش نمی‌کند. علاوه بر این، رهبر ایران [آیت‌الله] علی خامنه‌ای هم گفت که ایران قصد تولید با در اختیار گرفتن یا استفاده از سلاح اتمی را ندارد»

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار