تبلیغات

گزارش تسنیم|دیدار ترامپ اردوغان و ابهام در مورد اختلافات

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حالی به اوزاکای ژاپن رفت که از سویی در انتخابات استانبول شکست خورده و از دیگر سو٬ دولت و کشور او به خاطر مساله سامانه موشکی اس 400 از جانب آمریکا تحت فشار قرار گرفته است.

آمریکا عملاً تهدید کرده که اگر ترکیه سامانه اس 400 را از روسیه تحویل بگیرد٬ نه تنها صاحب جنگنده‌های اف 35 نخواهد شد٬ بلکه بسیاری از همکاری‌های اقتصادی ترکیه و آمریکا و روابط دفاعی و امنیتی ترکیه با ناتو تحت تاثیر این ماجرا قرار خواهد گرفت و تحریم‌های سنگینی از سوی واشنگتن بر آنکارا تحمیل خواهد شد.

در همین حال٬ ماشین تبلیغاتی عظیم آکپارتی نیز کاری کرد که دیدار ترامپ و اردوغان٬ به شکل اغراق‌ آمیزی مهم جلوه داده شود. طوری که در روزهای اخیر٬ بسیاری از رسانه‌های ترکیه دیدار اردوغان و ترامپ را در حد یک نشست مهم تاریخی توصیف کردند، اما خروجی نهایی آن٬ شباهتی با یک دیدار تاریخی نداشت.

ترامپ باز هم پای اوباما را به میان آورد

دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی آمریکا که نشان داده علاقه فراوانی به شُو دارد٬ در سیاست خصمانه خود در برابر ایران٬ همواره چنین بهانه می‌آورد که دولت اوباما با امضای توافق برجام مرتکب خطا شده و منافع واشنگتن را نادیده گرفته است.

ترامپ این بار و در برابر ترکیه نیز از همین حربه استفاده کرده و تلاش کرد مشکلات را بر گردن دیگران بیاندازد.

او در دیدار با رجب طیب اردوغان و در مورد سامانه موشکی اس 400 روسیه گفت: «این موضوع پیچیده است و ما بر روی آن فکر می‌کنیم. باید به دنبال راهکارهایی باشیم. واقعیت این است که در دوران اوباما به شکل عادلانه با ترکیه رفتار نکردند. ترکیه خواهان آن بود که سامانه موشکی پاتریوت را از آمریکا بخرد. اما در دوران اوباما با این خواسته آنکارا مخالفت شد و بعد که آنها خواستند از جای دیگری موشک بخرند، واشنگتن اعلام کرد که حالا می‌توانید موشک ما را بخرید. به این شکل نباید با انسان‌ها برخورد کرد. باید عادلانه رفتار کرد.»

سخنان ترامپ در مورد اس 400 نشان می‌دهد که اولاً در تیم سیاسی – امنیتی کاخ سفید٬ مکانیسم تصمیم‌گیری و رایزنی با مشکلات جدی مواجه شده و رسیدن به اجماع نظر نهایی برای شخص ترامپ٬ بسیار دشوار است.

چنین چیزی به معنی هموار شدن مسیر خطرناک یکه‌تازی‌های افراد تندرو همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی است که حتی از دید خود رئیس جمهور نیز٬ رفتاری جنگ‌طلبانه دارد. به همین خاطر اردوغان امیدوار بود که در دیدار با ترامپ٬ بتواند شخص او را اقناع کند که دست از تهدید و تحریم بردارد.

مشکلات یک دیدار کوتاه

رئیس جمهور ترکیه دیروز در حاشیه نشست جی 20 اوزاکای ژاپن٬  به شکل سرپایی با امانوئل ماکرون٬ ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ دیدارهای کوتاهی انجام داد.

او پس از آن دیدارها گفت: «در برخورد و حرکات ترامپ٬ نشانه‌ای ندیدم که نشان دهد دنبال تحریم ترکیه است.»

این توضیح کوتاه اردوغان نشان می‌دهد که اولاً دولت او به دلایل سیاسی و اقتصادی٬ به راستی از تحریم هراس دارد و می‌داند که یک تحریم جدید می‌تواند چه بلاهایی بر سر اقتصاد لرزان ترکیه بیاورد. دوم این که این گفته اردوغان می‌تواند نشانه‌ای از یک توافق نیم‌بند اولیه باشد. توافقی که احتمالاً با حضور واسطه‌هایی همچون چاووش‌اوغلو – کالن از تیم اردوغان و پامپئو – بولتون از تیم ترامپ به دست آمده و به شکل شفاهی گفته شده که ترامپ فعلاً قصد تحریم ندارد.

دیدار روسای جمهور ترکیه و آمریکا تنها 36 دقیقه طول کشید که با احتساب صرف نیمی از این زمان برای ترجمه٬ تایم مطلوب آن٬ 18 دقیقه بوده و قادعدتاً چنین زمان کوتاهی نمی‌تواند برای بیان مشکلات و اختلافات مهم ترکیه و آمریکا٬ اکتفا کند.

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت٬ مهم‌ترین نتایج و تصاویر نهایی این دیدرا چنین است:

1.ترامپ باز هم در مورد ضرورت انطباق سیستم دفاعی ترکیه با سیستم دفاعی ناتو صحبت کرد. اما به طور روشن و قاطعانه خرید اس 400 را زیر سوال نبرد و با آن مخالفت نکرد و در عین حال٬ آن را تایید نکرد و ظاهراً او می‌خواهد در این مورد مشورت‌های بیشتری انجام دهد و نبض کنگره را نیز بسنجد.

2.ترامپ اعلام کرد که به ترکیه سفر خواهد کرد، اما زمان آن را مشخص نکرد.

3.ترامپ از ضرورت حرکت سریع برای رساندن حجم تجاری ترکیه به 75 میلیارد دلار صحبت کرد و در ادامه به این اشاره کرد که می‌توان این حجم را به یکصد میلیارد دلار رساند.

4.ترامپ باز هم عبارت «شریک استراتژیک» را برای ترکیه به کار برد اما برآیند کلی دیدار نشان می‌دهد که این سخن ترامپ همچنان در حد تعارف است.

5.ترامپ نشان داد که با شناختی که از روحیات شرقی تیم اردوغان دارد٬ آنها را تحسین می‌کند. به همین خاطر با اشاره به همراهان اردوغان (چاووش اوغلو٬ جودت ییلماز٬ هاکان فیدان٬ برات آلبایراک٬ ابراهیم کالن و ...) گفت: « این انسانها را ببینید در هیچ کدام از گروه‌های هالیوود نیز نمی‌توانید چنین انسانهایی را گرد هم بیاورید.»

بنابر این با در نظر گرفتن نکات بالا می‌توان گفت٬ خروجی دیدار امروز اردوغان و ترامپ٬ صرفاً در این حد بوده که تنش‌ها به شکل موقت فرو نشانده شود، اما در مورد مسائل و اختلافات دیگر٬ سخنی به میان نیاید.

اهمیت این نکته در این است که رجب طیب اردوغان پیش از حرکت به سوی ژاپن اعلام کرده بود که ترکیه حق خود می‌داند که بر اساس قرارداد٬ 116 دستگاه هواپیمای جنگنده اف 35 از آمریکا تحویل بگیرد و ناچار است این موضوع را در چارچوب شکایت داوری  یا حکمیت بین‌المللی پیگیری کند.

در پایان نباید از یاد برد که بین ترکیه و آمریکا علاوه بر موضوع اس 400 و اف 35 چند مشکل مهم دیگر وجود دارد که عبارتند از:

1.آزردگی خاطر ترکیه از حمایت تسلیحاتی، سیاسی و آموزشی واشنگتن از یگان‌های مسلح کُرد وابسته به پ.ک.ک در شمال سوریه و اعتراض مداوم به این اقدام.

2.بی‌اعتنایی آمریکا به درخواست ترکیه در مورد اعاده فتح‌الله گولن به ترکیه به عنوان عامل کودتای نافرجام و تداوم فعالیت مدارس وابسته به گولن در چندین ایالت آمریکا.

3.توجه منفعت‌گرایانه واشنگتن به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در معادلات منطقه و غفلت از نقش ترکیه.

4.اعمال فشار بر ترکیه در معادلات دیپلماسی انرژی شرق مدیترانه و مداخله آمریکا به نفع قبرس جنوبی و به ضرر ترکیه.

اردوغان پس از پایان دیدار خود با ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی٬ کنایه‌ای به کار برده و گفت: مواضع برخی‌ها با مواضع جناب ترامپ منطبق نیست.

اردوغان با اعلام این موضوع نشان داد که از دید او٬ جان بولتون و برخی چهره‌ها و سناتورهای کنگره٬ مواضع خصمانه‌ای علیه ترکیه دارند که با مواضع دونالد ترامپ٬ یکی نیست.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار