تبلیغات

رییس جمهور عراق در اجلاس ریاض شرکت می کند

عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق ، اعلام کرد، 'فواد معصوم' رییس جمهور عراق به جای 'حیدر العبادی' نخست وزیر این کشور که دعوتنامه به نام وی ارسال شده بود، در اجلاس عربی – امریکایی ریاض شرکت می کند.

به گزارش «شیعه نیوز»، 'عباس البیاتی' عضو این کمیسیون روز پنجشنبه گفت که عراق در اجلاس عربی – آمریکایی که قرار است اواخر ماه جاری میلادی در ریاض برگزار شود، در سطح رییس جمهور شرکت می کند.

وی اضافه کرد که عراق در این اجلاس سه موضوع مهم را مطرح می کند که شامل تروریسم و نابودی آن، بازسازی عراق و مناطق آزادشده از تروریسم و سوم گسترش روابط دوجانبه عراق با کشورهای منطقه است.
وی بر ضرورت همکاری همه کشورها برای مقابله با تروریسم و نابود کردن همه انواع تروریسم در منطقه از جمله تروریسم داعشی تاکید کرد.
البیاتی گفت که بازسازی عراق و مناطق آزادشده از تروریسم و ضرورت مشارکت همه کشورهای منطقه و بین المللی در عملیات بازسازی از موضوعات مهمی است که عراق در این اجلاس مطرح خواهد کرد.

عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق خاطر نشان کرد که عراق بر گسترش مناسبات خود با همه کشورها و ضرورت داشتن روابط متوازن با همسایگان خود بدون در نظر گرفتن اختلافات بین این کشورها تاکید دارد.
عباس البیاتی تاکید کرد که عراق معتقد است که منطقه نیازمند یک چتر حمایتی گسترده دستکم از کشورهای ایران، عراق، عربستان سعودی، مصر، ترکیه است و نشست ها بین این پنج کشور را برای ایجاد ثبات در منطقه ضروری می داند.

این نماینده پارلمان عراق گفت که اولین سفر منطقه ای دونالد ترامپ به ریاض حاوی پیام های بسیاری است که مهمترین آن، تقویت روابط آمریکا و عربستان در سطوح امنیتی، نظامی و اقتصادی است و بخشی از این سفر در برگیرنده قراردادهای تسلیحاتی و سرمایه گذاری و مشابه آن، به ارزش میلیاردها دلار است.
به گفته وی، بخشی مهمی از سفر ترامپ همکاری بین واشنگتن و ریاض در بسیاری از پرونده های داغ منطقه است.

وی هدف اساسی عراق از شرکت در این اجلاس را بیان دیدگاه های عراق برای مرحله بعد از داعش و ضرورت همکاری منطقه ای برای حفظ آرامش و ثبات در منطقه و اینکه مسائل اختلاف انگیز و نزاع ها بر امنیت و ثبات در این منطقه حساس اثر منفی می گذارد، خواند.
عباس البیاتی تاکید کرد که آنچه برای بغداد مهم است این که پیام واضح و روشنی بر اهمیت حل مسالمت آمیز تعدادی از پرونده های منطقه از جمله آنچه مرتبط با سوریه است در این اجلاس منعکس کند.

وی خاطر نشان ساخت که ضروری است که همه طرف ها پیرامون میزگفت وگو گردهم آیند و راه حل سیاسی مسالمت آمیز و متوازنی برای خروج از این جنگ و ویرانی در منطقه پیدا کنند و این امر شامل یمن و دیگر پرونده ها در منطقه نیز می شود.
عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان عراق، بعید دانست که این اجلاس بتواند به سمت شکل گیری یک ائتلاف یا محور سیاسی در منطقه سوق پیدا کند.
به گفته وی، شاید طرف آمریکایی بخواهد از گذر این اجلاس پیام روشنی مبنی بر حمایت از مسائل منطقه و همکاری با کشورهای منطقه بیان کند که به نوعی دیدگاه آمریکا نسبت به مسائل منطقه باشد اما اینکه منجر به شکل گیری ائتلاف یا محوری در منطقه باشد، بعید می دانم.
عباس البیاتی گفت که شخصا شکل گیری چنین محور و ائتلافی را بعید می دانم اما دولت جدید آمریکا می خواهد دیدگاه های خود را به گوش کشورهای منطقه برساند و دیدگاه های کشورهای منطقه را پیرامون مسائل داغ منطقه بشنود و عراق نیز با این انگیزه در این اجلاس شرکت می کند.
از طرفی مشاور رییس جمهور عراق امروز پنجشنبه تاکید کرد که فواد معصوم به عنوان نماینده عراق در اجلاس عربی - آمریکایی در ریاض شرکت می کند.

'عبدالله علاوی' به خبرگزاری 'المعلومه' عراق گفته است که رییس جمهور عراق امروز پنجشنبه در سفری رسمی عازم اردن شده است و قرار است در آنجا با 'مسعود بارزانی' رهبر حزب دمکرات کردستان عراق نیز که همزمان در امان پایتخت اردن حضور خواهد داشت دیدار کند.
علاوی اضافه کرده است که معصوم در ابتدا با پادشاه اردن پیرامون هماهنگی مواضع در اجلاس ریاض و بازسازی مناطقه آزاد شده از تروریسم در عراق بحث و گفت وگو می کند و سپس با مسعود بارزانی پیرامون حل مشکلات موجود بین جریان های سیاسی در کردستان عراق گفت وگو خواهد کرد.
مشاور رییس جمهور عراق گفته است که فواد معصوم بعد از امان برای شرکت در اجلاس عربی - آمریکایی، عازم ریاض می شود.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار