تبلیغات

جزئیات تفاهم‌نامه‌های جدید نفتی ایران با روسیه

جزئیات تفاهم‌نامه‌های جدید نفتی ایران با روسیه

به تازگی شرکت ملی نفت ایران با شرکت لوک اویل روسیه با هدف ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر دو تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندند، این در حالی است که تا پیش از این تفاهم‌نامه‌ها هیچ شرکتی به طور رسمی برای ورود به توسعه خزر اعلام آمادگی نکرده بود.

در این زمینه رضا پدیدار - نائب رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی ایران - با اشاره به اهمیت این دو تفاهم‌نامه با روسیه اظهار کرد: این تفاهم‌نامه‌ها بر اساس هماهنگی‌هایی بوده که قبلا در سر فصل فعالیت‌های وزارت نفت با همسایگان تعریف شده بود که دولت در اجرای برنامه ششم آن را مد نظر قرار داده است.

وی ادامه داد: این تفاهم‌نامه‌ها بیشتر برای رفع اختلاف نظرهایی است که ما در چند نوبت با همسایگان‌مان پیدا کرده بودیم. اختلاف‌هایی با آذربایجان، گرجستان و ترکمن‌ها که در نهایت باعث شد تفاهم‌نامه‌های ما اجرایی نشود. به هر حال این کار درستی نبود و باید به این روند پایان داده می‌شد. در این دور جدید، مذاکراتی که با کشورهای حاشیه دریای خزر انجام شد یکی از سر فصل‌های مذاکرات این بود که تقسیم کار انجام شود و حوزه نفت دریای خزرمان را با این کشورها در ارتباط قرار دهیم.

پدیدار افزود: باید توجه داشت که روس‌ها نقش تعیین کننده‌ای در دریای خزر دارند. یکی از موضوعات مهم، نشست وزارتی بود که مجمع صادرکنندگان گازی در موسکو برگزار کرده بود که مسائل مهمی در آن مطرح شده بود. ما قبلا گفت و گویی با شرکت "لوک اویل" روسیه در ارتباط با قراردادهای IPC داشتیم؛ این زمینه مناسبی را فراهم کرد که ما در زمینه قراردادهای نفتی و هم در حوزه میادین نفتی و میادین گازی هم وارد تعامل و همکاری شویم.

نایب رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی تصریح کرد: این روند باعث شد فاصله‌ای که در حوزه کشورهای حاشیه خزر افتاده بود بر طرف شود و این تفاهم‌نامه که رئوس آن ناظر بر مطالعات و توسعه میادین نفتی و گازی در دریای خزر است آغاز شود. تفاهم‌نامه‌ای که اهمیتش برای کشور ما بیشتر از روسیه است. ما در بخش خزر تا اندازه‌ای غیر فعال شده بودیم اما این تفاهم‌نامه‌ همکاری می‌تواند باعث تقویت همکاری کشورهای حوزه دریای خزر شود به خصوص شرکت "لوک اویل" که قبلا با آن تفاهمی در حوزه قراردادهای IPC داشتیم و اکنون دریای خزر هم می‌تواند به آن اضافه شود و مطالعات اکتشافی روس‌ها در بخش ایرانی دریای خزر را مورد توجه قرار دهد.

35225

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار