تبلیغات

عالم اهل سنت منتقد وهابیت درگذشت

به گزارش «شيعه نيوز»، روز شنبه یکی از روحانیون و مبلغان اهل سنت عراقی به نام احمد عبدالعزیز الکبیسی در سن 83 سالگی و پس از دوره طولانی بیماری در یکی از بیمارستان های ترکیه درگذشت و برای دفن به کشور عربستان منتقل شد.

کبیسی متولد سال 1934 استان الانبار عراق است و عضو کادر آموزشی دانشگاه ام القری در مکه مکرمه بود که در آنجا بیش از 30 سال فقه اسلامی تدریس کرد.

وی در میان مسلمانان جهان به ویژه ترکیه شخصیتی شناخته شده بود، زیرا علمای ترک زیادی نزد وی شاگردی کردند و کتاب های زیادی را نیز به زبان ترکی ترجمه کرد.

کبیسی علاوه بر این استان بسیاری از ائمه جماعت حرم شریف مکی بود. وی دکترای علوم اسلامی داشت و در برنامه های دینی زیادی در تلویزیون شرکت داشت.

وی همچنین از اساتید دانشگاه بغداد و دانشگاه اسلامی بغداد و دانشگاه امارات و دانشگاه اسلامی مدینه منوره و در دوره ای امام جماعت و خطیب مسجد علی بن ابی طالب(ع) در فلوجه بود.

موضع گیری ها و نظریات

آثار و نظریات کبیسی همواره مورد توجه مسلمانان کشورهای اسلامی و رسانه ها بود و گاه باعث ایجاد جنجال رسانه ای و اعتراض سلفی ها و وهابی ها می شد از جمله اینکه وی از منتقدان معاویة بن ابی سفیان بود و حتی در برنامه های تلویزیونی خود از محمد بن عبدالوهاب انتقاد می کرد.

کبیسی در طور زندگی خود به خاطر اعتراض به حاکمان کشورهای اسلامی و انتقاد از سلفی ها بارها زندانی شد.

وی محمد بن عبدالوهاب را یهودی می دانست و همین موجب اعتراض برخی وهابی ها رد امارات شد تا جایی که به خاطر انتقاد از سلفیت خواستار طرد او از امارات شدند.

اولین ظهور رسانه ای کبیسی در شبکه ماهواره ای رسمی عراق در اواخر دهه نود قرن گذشته بود که تا زمان خروج او از عراق در سال 200 به این حضور تلویزیونی خود ادامه داد.

کبیسی در یک ویدئو ضبط شده که انتشار گسترده ای هم داشت در پاسخ به سؤالی درباره منفجر ساختن مراقد و اماکن دینی در شهر موصل توسط تروریست های داعش گفت: بگذارید ابوبکر بغدادی بشنود که به نظر من او پست تر از قاتل امام حسین(ع) است. او یک یهودی بیش نیست. بگذارید بفهمند و مرا هم بکشند.

کبیسی در طول زندگی خود از انتقاد و اهانت به محمد بن عبدالوهاب دست برنداشت و هنگامی که برخی وهابی ها از او می خواستند توبه کند آنها را مسخره می کرد و می گفت: داعش ساخته دست اسرائیل است تا امت اسلام را به دست آنها نابود کند و اکنون نیز داعش با رهبری رهبر یهودی و مزدور خود تا حدودی موفق شده اند و من با توجه به مسئولیت خود در مقابل خداوند این سخن را می گویم.

وی بر این باور بود که معاویه باعث فروپاشی و دودستگی امت اسلام شد و می گفت: تمام مصیبت امت اسلام از معاویه است و قبول نمی کرد کسی معاویه را با عنوان "سیدنا معاویة" خطاب کند و در پاسخ چنین افرادی می گفت: خداوندا مرا با علی محشور کن و از خدا می خواهم تو را هم با معاویه محشور کند.

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار