تبلیغات

اجرا تلفیقی از فن و هنر است/ شرایط و چگونگی انتخاب مجریان خانم

اجرا تلفیقی از فن و هنر محسوب می شود/شرایط و چگونگی انتخاب مجریان خانمبه گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما؛ مونا انصاری‌فر مجری برنامه‌های تلویزیونی و عضو کمیته مجریان شبکه قرآن و معارف سیما در خصوص شرایط انتخاب مجری در این شبکه گفت: فارغ از جنسیت خانم و آقا ما ابتدا تمام استانداردهای اجرای تلویزیونی در سیمای جمهوری اسلامی از جمله داشتن تصویر مناسب، ‌صدای خوب و ارتباط موثر با مخاطب را که در حقیقت ارتباط موثر با دوربین‌های مقابل محسوب می شود، مد نظر قرار می‌دهیم.

وی افزود: فن بیان، تسلط بر کلام، استفاده از الفاظ مناسب، آکسان گذاری‌های صحیح و ادای درست مخارج حروف، توک زبانی صحبت نکردن، زبان بدن مناسب (عدم گارد بسته، استفاده درست از دست‌ها و میمیک صورت)، آراستگی ظاهر و نوع پوشش از دیگر مواردی است که در انتخاب مجریان موثر است.

انصاری فر با اشاره به تخصصی بودن شبکه قرآن و معارف سیما یادآور شد: قاعدتاً مجری این شبکه می‌بایست حداقلِ اطلاعات در خور این شبکه را دارا باشد. ضمن اینکه پوشش ظاهری و آراستگی ظاهر بالطبع حساس‌تر می‌شود و استفاده از پوشش چادر، عدم داشتن زیبایی‌های مصنوعی و دارا بودن بشاشیت و طراوت در عین وقار و متانت تاثیرات زیادی در انتخاب مجریان خانم دارد.

این مجری برنامه‌های تلویزیونی اظهار کرد: در کل می‌توان گفت اجرا تلفیقی از فن و هنر محسوب می‌شود و نه یک شغل. فردی که وارد این حیطه می‌شود، می‌بایست کاملاً به روز باشد، کلیشه ای و تکرار فرد دیگری نباشد، روان بوده و در اجرا به چارچوب‌های رسانه ای نزدیک باشد، اهل مطالعه باشد، خلاق، باهوش و زیرک باشد و توان مدیریتی نسبتا بالایی داشته باشد. علی الخصوص در برنامه های ترکیبی و کارشناس محور، بجا و درست صحبت کرده و از ظرفیت رسانه در جهت ایجاد آگاهی و امید بدون اطاله کلام استفاده کند، به عبارتی در کمترین زمان بیشترین داده ممکن را منتقل کند و بیشتر شنونده فعال باشد تا گوینده فعال.

انصاری فر در پایان ضمن بیان اینکه مجری سکان‌دار برنامه است و ویترین هر شبکه محسوب می‌شود، گفت: مجری می‌بایست نقش خود را در جایگاه نماینده مخاطب در نظر گرفته و هرگز نباید جای خود را با کارشناس عوض کرده و یکی ببیند. رعایت این نکات باعث تمایز و مقبولیت برخی مجریان امروز رسانه ملی از جمله آقای محمدرضا شهیدی فرد، مرتضی حیدری، علی درستکار و ... شده است که هر کدام در نوع و فُرم اجرا صاحب سبک هستند.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

کلیه مطالب سایت توسط ربات از خبرگزاری های معتبر و سایتهای فارسی زبان به همراه لینک منبع باز نشر می شود و سایت ما هیچ مسئولیتی نسبت به آنها ندارد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را از طریق لینک گزارش تخلف در قسمت پایین به ما اطلاع دهید تا رسیدگی شود.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار